Czytniki kart RFID – czym są i do czego się je wykorzystuje?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Karty RFID znalazły wiele zastosowań nie tylko w branży finansowej i płatniczej, ale także w zarządzaniu tożsamością, kontroli dostępu, logistyce, opiece zdrowotnej, transporcie czy komunikacji. Technologia ta nieustannie ewoluuje, otwierając przed producentami zupełnie nowe możliwości i oferując użytkownikom jeszcze większą wygodę.

Karta RFID z technicznego punktu widzenia

Wszystkie karty RFID zawierają wbudowany układ scalony, który umożliwia magazynowanie danych oraz przechowywanie programowalnego mikrokontrolera. System RFID zwykle obejmuje zarówno kartę, jak i czytnik. Czytniki kart RFID mogą wykorzystywać fale radiowe do bezprzewodowego i bezpiecznego przesyłania informacji na krótkie odległości. Aby system ten działał sprawnie, co najmniej jeden element (zwykle czytnik) musi być aktywny. Drugi – np. tag RFID lub karta RFID może pracować bez zasilania, nazywa się go w takim przypadku transponderem. W rezultacie, dzięki tej technologii można szybko i bezpiecznie transmitować dane, bez konieczności m.in. logowania się do systemu.

RFID to skrót od Radio Frequency Identification. W praktyce termin ten jest używany jako technologia bezdotykowej transmisji danych. Istnieje wiele różnych rodzajów identyfikacji, ale wszystkie działają na tej samej zasadzie. Dzięki wbudowanej w kartę antenie, informacje identyfikacyjne mogą być przesyłane do czytnika RFID. Czytnik przekształca fale radiowe w dane cyfrowe i przekazuje je do systemu komputerowego.

Przykłady zastosowania czytników kart RFID

Technologia radiowej identyfikacji jest wykorzystywana w wielu różnych obszarach. Najlepsi producenci mogą dostosować czytniki kart RFID do indywidualnych wymagań każdej firmy, instytucji czy przedsięwzięcia. Czytniki są wykorzystywane m.in. do:

– kontroli dostępu,
– rejestracji czasu,
– elektrycznych stacji ładowania,
– systemów płatności bezgotówkowych,
– automatów do gier,
– automatyki domowej,
– maszyn i urządzeń,
– identyfikacji części zamiennych,
– automatyzacji procesów.

Jaka jest największa zaleta czytników kart RFID?

Największą zaletą opisywanej technologii jest to, że dane mogą być przesyłane bezprzewodowo i bezdotykowo drogą radiową, nawet bez kontaktu wzrokowego. Na przykład, w przypadku systemów kodów kreskowych trzeba patrzeć na poszczególne elementy, by dopasować kody do siebie – wymagany jest kontakt wzrokowy, co w niektórych sytuacjach utrudnia proces transmisji danych. Etykiety muszą pozostać również nienaruszone i czyste, co nie zawsze można zapewnić w łańcuchu dostaw.

Transpondery RFID są zasadniczo mniej wrażliwe na wszelkie uszkodzenia. Ponadto, na kartach RFID można przechowywać znacznie więcej informacji, które mogą być również wielokrotnie zastępowane. Praca z nimi, np. podczas inwentaryzacji produktów, jest o wiele szybsza. Wielu ekspertów uważa, że technologia radiowej transmisji danych prędzej czy później zastąpi klasyczne kody kreskowe. To bardzo prawdopodobne, ponieważ ceny systemów wykorzystujących czytniki kart RFID są coraz niższe i firmy chętniej sięgają po to wyjątkowo wygodne rozwiązanie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Elektryczny zegarek, jako doskonała alternatywa do tradycyjnych modeli
Elektryczny zegarek, jako doskonała alternatywa do tradycyjnych modeli
Nowoczesne, elektroniczne zegarki męskie dostępne są w wielu odsłonach. Niewątpliwie jednak stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnych modeli. Dlaczego? Przede wszystkim […]
Co jeść by cieszyć się długim i zdrowym życiem?
Co jeść by cieszyć się długim i zdrowym życiem?
Zdrowy styl życia to z roku na rok coraz popularniejszy trend. Podejmowane są różne aktywności sportowe, które wpływają na dobre […]
Jak dobrze zabezpieczyć paczkę przed wysyłką?
Jak dobrze zabezpieczyć paczkę przed wysyłką?
Wysyłka paczki to złożony proces, który tak naprawdę dopiero rozpoczyna się po nadaniu przesyłki. To właśnie wtedy nadawca niejako traci […]