Czytniki kart RFID – czym są i do czego się je wykorzystuje?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Karty RFID znalazły wiele zastosowań nie tylko w branży finansowej i płatniczej, ale także w zarządzaniu tożsamością, kontroli dostępu, logistyce, opiece zdrowotnej, transporcie czy komunikacji. Technologia ta nieustannie ewoluuje, otwierając przed producentami zupełnie nowe możliwości i oferując użytkownikom jeszcze większą wygodę.

Karta RFID z technicznego punktu widzenia

Wszystkie karty RFID zawierają wbudowany układ scalony, który umożliwia magazynowanie danych oraz przechowywanie programowalnego mikrokontrolera. System RFID zwykle obejmuje zarówno kartę, jak i czytnik. Czytniki kart RFID mogą wykorzystywać fale radiowe do bezprzewodowego i bezpiecznego przesyłania informacji na krótkie odległości. Aby system ten działał sprawnie, co najmniej jeden element (zwykle czytnik) musi być aktywny. Drugi – np. tag RFID lub karta RFID może pracować bez zasilania, nazywa się go w takim przypadku transponderem. W rezultacie, dzięki tej technologii można szybko i bezpiecznie transmitować dane, bez konieczności m.in. logowania się do systemu.

RFID to skrót od Radio Frequency Identification. W praktyce termin ten jest używany jako technologia bezdotykowej transmisji danych. Istnieje wiele różnych rodzajów identyfikacji, ale wszystkie działają na tej samej zasadzie. Dzięki wbudowanej w kartę antenie, informacje identyfikacyjne mogą być przesyłane do czytnika RFID. Czytnik przekształca fale radiowe w dane cyfrowe i przekazuje je do systemu komputerowego.

Przykłady zastosowania czytników kart RFID

Technologia radiowej identyfikacji jest wykorzystywana w wielu różnych obszarach. Najlepsi producenci mogą dostosować czytniki kart RFID do indywidualnych wymagań każdej firmy, instytucji czy przedsięwzięcia. Czytniki są wykorzystywane m.in. do:

– kontroli dostępu,
– rejestracji czasu,
– elektrycznych stacji ładowania,
– systemów płatności bezgotówkowych,
– automatów do gier,
– automatyki domowej,
– maszyn i urządzeń,
– identyfikacji części zamiennych,
– automatyzacji procesów.

Jaka jest największa zaleta czytników kart RFID?

Największą zaletą opisywanej technologii jest to, że dane mogą być przesyłane bezprzewodowo i bezdotykowo drogą radiową, nawet bez kontaktu wzrokowego. Na przykład, w przypadku systemów kodów kreskowych trzeba patrzeć na poszczególne elementy, by dopasować kody do siebie – wymagany jest kontakt wzrokowy, co w niektórych sytuacjach utrudnia proces transmisji danych. Etykiety muszą pozostać również nienaruszone i czyste, co nie zawsze można zapewnić w łańcuchu dostaw.

Transpondery RFID są zasadniczo mniej wrażliwe na wszelkie uszkodzenia. Ponadto, na kartach RFID można przechowywać znacznie więcej informacji, które mogą być również wielokrotnie zastępowane. Praca z nimi, np. podczas inwentaryzacji produktów, jest o wiele szybsza. Wielu ekspertów uważa, że technologia radiowej transmisji danych prędzej czy później zastąpi klasyczne kody kreskowe. To bardzo prawdopodobne, ponieważ ceny systemów wykorzystujących czytniki kart RFID są coraz niższe i firmy chętniej sięgają po to wyjątkowo wygodne rozwiązanie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Bezdech senny – jak bardzo zagraża zdrowiu?
Bezdech senny – jak bardzo zagraża zdrowiu?
Dorośli z bezdechem sennym mieli ponad dwukrotnie wyższe od normalnego życiowe ryzyko zawału serca, udaru i śmierci ze wszystkich przyczyn, […]
Jak postępować ze zużytym sprzętem elektronicznym?
Jak postępować ze zużytym sprzętem elektronicznym?
Szacuje się, że około 90 procent wszystkich odpadów elektronicznych trafia na składowiska, gdzie może powodować zanieczyszczenie gleby i wody. Elektronika […]
Jakie kwestie mieć na uwadze, mieszkając na co dzień z alergikiem?
Jakie kwestie mieć na uwadze, mieszkając na co dzień z alergikiem?
Alergie to jedne z tych dolegliwości, które skutecznie potrafią uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie, zwłaszcza w przypadku, gdy uczulenie występuje jako reakcja […]