Jak samodzielnie zamontować drzwi w mieszkaniu?

Jak samodzielnie zamontować drzwi w mieszkaniu?
Dom
/
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Własne mieszkanie – trudne początki

Kiedy ktoś decyduje się na zakup własnego mieszkania, zazwyczaj stawia przed sobą dużą ilość pracy i czynności mających na celu poprawienie jakości. Rzadko dostaje się mieszkanie w formie idealnej, która nie wymaga dopracowania. Zazwyczaj jest wiele do zrobienia – ilość pracy zależna jest od stanu pomieszczeń i ceny mieszkania, na jakie dana osoba się zdecydowała. Możliwości jest wiele i najwięcej zadań dotyczy prawdopodobnie dużych mieszkań, znajdujących się na wsi, a tym bardziej niezależnie stojących domów. Ktoś kto chce zminimalizować koszty, zdecyduje się na mieszkanie, które nawet nie jest wykończone; takie rozwiązanie będzie należało do najtańszych, nawet biorąc pod uwagę późniejszą konieczność remontu.

Do podstawowych czynności należy między innymi załatwienie odpowiedniej ekipy budowlanej, która przeprowadzi remont w sposób profesjonalny i przede wszystkim – szybko. Oczywiście te koszty także można zminimalizować i samodzielnie zabrać się za pracę. Takie rozwiązanie jest dobre, jednak ktoś, kto nie ma zbyt dużego doświadczenia, może mieć niemałe problemy. Jeśli ma się jakiekolwiek wątpliwości, najlepiej skontaktować się z kimś, kto zna się na sprawie. Jednym z zadań jest montaż drzwi. Jest to jedna z ważniejszych czynności, pozwalających nam na wprowadzenie się do mieszkania. W końcu najistotniejsze są cztery ściany, dach oraz okna i drzwi – czyli to wszystko, co daje nam poczucie bezpieczeństwa. 

Czy można samodzielnie zamontować drzwi w mieszkaniu?

Przede wszystkim – należy pamiętać, że prawidłowy montaż drzwi zwiększa ich żywotność. Trzeba więc zastanowić się, czy jesteśmy w stanie zrobić to samodzielnie i czy nasze umiejętności są wystarczające. Czasami lepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z firmą, która zrobi to za nas. Oczywiście są to nieco większe koszty, ale drzwi będą zamontowane w sposób idealny. Jeśli jednak chcemy spróbować zrobić to samodzielnie – należy pamiętać o kilku podstawowych krokach. Najczęściej drzwi sprzedawane są z ościeżnicą, czyli tak zwaną ramą ze skrzydłem. I właśnie ta ościeżnica jest niezwykle istotna. Najlepiej gdy ma regulowaną szerokość, bo wtedy każdy jest w stanie dopasować ją do konkretnej grubości ściany. Przy każdych drzwiach znajdziemy także instrukcję montażu, więc może się ona różnić między konkretnymi modelami drzwi. Jednak są zasady identyczne w każdym przypadku. 

Pierwszym krokiem jest przygotowanie ościeży. I tutaj wszystko zależy od tego, czy jest to nowo postawiony dom jednorodzinny czy mieszkanie, które po prostu wymaga remontu. W tym drugim przypadku trzeba zdjąć stare drzwi z zawiasów. Ważną rolę odgrywają także ościeżnice do drzwi – w zależności od tego, jak została zamontowana w starych drzwiach, należy ją odkręcić lub wybić łomem czy dłutem. Ubytki w ościeżach trzeba uzupełnić zaprawą lub w przypadku niewielkich szczelin – specjalną pianką do montażu. Należy pamiętać, że nowe drzwi muszą być nieco mniejsze od zewnętrznych wymiarów ościeży. Gdy otwór drzwiowy jest oczyszczony, można wstawić nową ościeżnicę i zablokować ją we właściwym położeniu za pomocą tak zwanych klinów. Takie kliny nie powinny być wbijane zbyt mocno, gdyż może to zdeformować poszczególne elementy ościeżnicy. Trzeba w odpowiedni sposób ułożyć belkę górną, co należy do jednych z ważniejszych zadań. Istotne są też piony belek bocznych. Aby dobrze to wszystko ułożyć, należy ustalić pion na słupie zawiasowym ościeżnicy, zachowując kąty proste między słupami pionowymi ościeżnicy a nadprożem. W taki sposób można się zbliżyć do kolejnego kroku, czyli montażu ościeżnicy. Tutaj istotną rolę odgrywa kontrola pionu na słupie ościeżnicy, a także wbijanie kołków i delikatne podkręcanie śruby.

Po założeniu skrzydła drzwi, należy sprawdzić, czy zamykają się w odpowiedni sposób i czy nic ich nie blokuje. Jeśli coś jest nie tak – można zluzować bądź dobić kliny. Ustawienie jest nieco prostsze w przypadku ościeżnicy regulowanej, dlatego tak ważny jest jej odpowiedni dobór. W taki sam sposób trzeba zamontować drugi słup ościeżnicy. Do montażu ościeżnicy, potrzebna jest pianka poliuretanowa montażowa, następnie trzeba zabezpieczyć ją taśmą malarską przed zabrudzeniem i zwilżyć powierzchnię ściany wodą. Pozycję ościeżnicy trzeba zblokować, ponieważ pianka może ją nieco przesuwać. Szczelina między ościeżą a ścianą powinna zostać wypełniona pianką, należy jednak pamiętać, że pianka może zwiększać swoją objętość, więc istotne jest, aby nie przesadzić z jej ilością. Jeśli chodzi o wykończenie, to miejsca po kołkach trzeba zamaskować zaślepkami. Listwy wykończeniowe można przybić gwoździami; jest to popularny sposób. Łączenie listew należy wykończyć akrylem. Istotne jest, aby ościeżnice zakładać dopiero wtedy gdy wymurowana lub otynkowana ściana całkowicie wyschnie. 

Trudno powiedzieć, czy lepszy jest samodzielny montaż czy skorzystanie z usług profesjonalnej firmy. Obydwie opcje mają swoje plusy i minusy. Najważniejsze jest to, na czym najbardziej danej osobie zależy. Jeśli jest to obniżenie kosztów – samodzielny montaż jest świetnym rozwiązaniem. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Wyposażenie magazynowe, które pozwoli utrzymać ład i porządek
Wyposażenie magazynowe, które pozwoli utrzymać ład i porządek
Producenci mebli realizują głównie projekty przeznaczone do wyposażenia domu, ale także do zagospodarowania przestrzeni biurowej i magazynowej. Każda z tych […]
Które szkolenia wybrać, aby stać się profesjonalnym kierownikiem zespołu?
Które szkolenia wybrać, aby stać się profesjonalnym kierownikiem zespołu?
Praca na kierowniczym stanowisku może stanowić nie lada wyzwanie. Zarządzanie pracownikami w sposób efektywny, ale i komunikacja z nimi w […]
Kto może wypożyczyć samochód?
Kto może wypożyczyć samochód?
Wypożyczalnie samochodowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony klientów. Wynika to przede wszystkim z tego, że za stosunkowo niewielkie […]