Choć wilgoć w pomieszczeniach bywa czasem bagatelizowana, jest ona sporym problemem. Akumulacja pary wodnej w domu sprzyja rozwojowi niebezpiecznych grzybów na ścianach i erozji tynku, może też być niebezpieczna dla zdrowia mieszkańców. W wilgotnej atmosferze namnażają się bakterie, pleśnie i inne niebezpieczne drobnoustroje, a oddychanie takim powietrzem może nawet skutkować rozwojem chorób układu oddechowego.
Najczęstszą przyczyną akumulacji wilgoci w pomieszczeniach jest nieprawidłowa wentylacja. Borykają się z nią nie tylko starsze budynki, w których nie uwzględniono komina wentylacyjnego. W nowszych domach problem ten pojawia się często zaraz po wymianie okien na nowe, szczelniejsze lub jest spowodowany niedrożnością kratek wentylacyjnych. Często winę za to ponosi także nieprawidłowe ocieplenie. Zazwyczaj problem ten uwidacznia się w sezonie jesienno-zimowym, wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego. Możemy poradzić sobie z nim doraźnie poprzez używanie osuszaczy powietrza. Portale internetowe takie jak: https://twojklimat.pl/osuszanie.html pozwolą nam zapoznać się z najskuteczniejszymi rozwiązaniami.
W celu wyleczenia naszego budynku z tego problemu musimy zlokalizować jego źródło. W niektórych przypadkach wystarczy zainstalować nawiewniki wrębowe w oknach lub wykonać konserwację wentylacji. Czasem zdarza się jednak, że problem jest spowodowany wadą konstrukcyjną lub jego rozwiązanie wymaga przeprowadzenia termomodernizacji całego obiektu. W takim wypadku nie pokonamy go, ani poprzez regularne wietrzenie, ani poprzez żadne dodatkowe nawiewniki. Jedyne co możemy zrobić, to zainwestować w profesjonalny osuszacz.