Alimenty to płatność mająca na celu wsparcie małżonka po zakończeniu małżeństwa. Może być tymczasowa lub stała i może być płacona przez każdą ze stron. Alimenty nie są przyznawane automatycznie w każdym przypadku. Sąd może zdecydować, że małżonek płacący nie ma zdolności do płacenia alimentów lub może zdecydować, że wymaganie tego od niego byłoby niesprawiedliwe. Jeżeli nie możesz dać rady żyć samemu musisz ubiegać się o alimenty Warszawa jest pełna adwokatów, którzy poradzą Ci w tej sprawie.
Alimenty mają na celu pomóc małżonkowi, który był wspierany finansowo podczas małżeństwa, stać się samowystarczalnym po rozwodzie. Alimenty mogą być przyznane w krótkoterminowych małżeństwach, w których nie ma dzieci i obie strony zarabiają podobne dochody, ale jest to bardziej prawdopodobne w długoterminowych małżeństwach z dziećmi i zróżnicowanymi dochodami.
Aby móc domagać się alimentów od współmałżonka, należy udowodnić, że:
Jeśli sąd uzna, że Twój małżonek jest w stanie płacić alimenty, określi, ile powinien płacić. Kwota ta zależy od wielu czynników, w tym: Twoich potrzeb – w tym mieszkania, wyżywienia i wydatków na leczenie.
Nie jesteś w stanie utrzymać się samodzielnie z powodu niepełnosprawności fizycznej lub umysłowej. Nie masz środków na zaspokojenie swoich podstawowych potrzeb, takich jak jedzenie czy schronienie.
Nie jesteś w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb dziecka ze względu na jego niepełnosprawność fizyczną lub umysłową. Twój małżonek ma możliwość płacenia alimentów. Dziecko wciąż się uczy.
Pozostawałeś w separacji przez co najmniej dwa lata przed złożeniem pozwu o rozwód.