Grafik komputerowy może pracować na wielu zasadach. Swoboda wyboru, jaką ta profesja daje, przyciąga do spróbowania w niej swoich sił wielu, lecz bez dobrego i profesjonalnego zaplecza – sprzętowego jak i posiadanych umiejętności – się nie obędzie. Przede wszystkim, dobry grafik wcale nie musi mieć skończonych studiów, ale na pewno pomogą mu one w zdobyciu swoich pierwszych czy kolejnych zleceń.
Same studia dadzą nam też zabezpieczenie w postaci szerokiej wiedzy teoretycznej, którą większość samozwańczych grafików pomija na rzecz natychmiastowego przejścia do praktyki. To jest jednak punkt wyjścia, aby utrzymać się na rynku należy posiadać odpowiedni sprzęt oraz narzędzia zapewniające nam stały rozwój.
Grafik komputerowy nie będzie w stanie wykonywać swojej pracy bez posiadania komputera, to jasne. Jednak w jego przypadku dużo lepiej sprawdzą się tak zwane stacje graficzne. Są to komputery stacjonarne o niezwykle rozbudowanych możliwościach i wydajności skierowane dla profesjonalistów. To jest, laik nie będzie w stanie wydobyć z nich tego, co bez problemu zrobi informatyk, grafik czy projektant modeli 3D.
Urządzenia te charakteryzują się grafiką o najwyższej rozdzielczości, co pozwala na tworzenie projektów o jakości niemożliwej do pozyskania na standardowych komputerach czy prostej obróbce materiałów video o dużych rozmiarach bez występowania jakichkolwiek przycięć czy zwolnienia pracy systemu.
Dlatego też podstawą w pracy grafika komputerowego musi być urządzenie o wysokiej wydajności oraz stabilności pozwalające mu na zróżnicowane prace i tworzenie wielogodzinnych projektów bez spadków napięcia. Stacje graficzne dostaniemy bez problemu w profesjonalnych sklepach komputerowych takich jak http://www.cebit.pl/. Pamiętajmy o tym, aby zakupie takiego sprzętu zwracać uwagę na ich właściwości i specyfikę, aby dopasować je do naszych potrzeb.