Jakimi narzędziami można badać właściwości betonu?

Beton posiada wiele cech i właściwości, które muszą być zgodne z obowiązującymi normami. Jego ostateczna forma, poprzedzona jest wieloma badaniami, tj. oznaczanie czasu wiązania cementu za pomocą aparatu Vicata, sprawdzanie objętości powietrza w rozdrobnionej mieszance, czy kontrola wytrzymałości betonu określana na podstawie jego zginania i ściskania. Są także narzędzia, którymi można badać ostateczną twardość betonu bez konieczności ingerowania w całą konstrukcję. 

Bezinwazyjne wykonywanie pomiarów betonu

Młotek Schmidta wynaleziono około 70 lat temu, jednak wcześniej rzadko używano tej nazwy. Częściej brzmiało ona sklerometr lub betonoskop. Jest to urządzenie służące do pomiaru i oceny stanu konstrukcji betonowej, w sposób, który nie potrzebuje wykonywania odwiertów, czy naruszania konstrukcji betonowej. Młotek stanowi bardzo podręczne urządzenie, które specjalista może mieć cały czas przy sobie. Waży jedynie około 1 kg, a beton bada na zasadzie pomiaru zmiany energii bijaka po odskoku od powierzchni. Otrzymana wartość jest od razu widoczna na urządzeniu, a kolejno przelicza się ją na parametry właściwe dla wytrzymałości betonu. Urządzenia te występują w wersji elektronicznej i analogowej. 

Zastosowanie młotka Schmidta

Kolejna popularna nazwa tego urządzenia to twardościomierz, która również celnie odnosi się do zastosowania młotka Schmidta. Warto wiedzieć, że w zależności od potrzeb stosuje się różne twardościomierze, ponieważ nie badają one tylko i wyłącznie wytrzymałości konstrukcji. Mogą mieć również zastosowanie w ocenie struktury i jednorodności konstrukcji, porównania jakości dwóch elementów między sobą, czy w poszukiwaniu słabszych elementów całej struktury. Na takie pomiary składa się wiele czynników, a są to m.in. wiek konstrukcji betonowej, jej zmiany zachodzące pod wpływem substancji chemicznych, temperatura otoczenia, stopień wilgotności powietrza czy struktura powierzchni. Urządzenie w każdych warunkach musi być odpowiednio skalibrowane.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwadzieścia − 15 =