Jednym ze sposobów jest sprawdzenie daty ważności umieszczonej na produkcie. Informacja ta jest podawana przez producentów i wskazuje, jak długo można używać produktu spożywczego, zanim się zepsuje i straci swoją jakość.
Większość produktów spożywczych jest bezpieczna do spożycia po upływie daty ważności, ale ich jakość może być obniżona. Na przykład mleko może się rozdzielić na skrzepy i serwatkę, jeśli nie jest odpowiednio przechowywane w lodówce. Jajka mogą stać się gumowate, a konserwy mogą stracić swój smak. Przeterminowana żywność powinna zostać usunięta, nawet jeśli nadal wygląda dobrze, ponieważ może zawierać szkodliwe bakterie, które powodują zatrucie pokarmowe.
Daty ważności nie są wymagane przez prawo, ale są dobrowolnie podawane przez producentów w celu zapewnienia konsumentom informacji o tym, jak długo mogą oczekiwać, że niektóre produkty spożywcze zachowają swoją jakość, gdy będą przechowywane w normalnej temperaturze (około 60 stopni Fahrenheita).
Opakowanie powinno być nienaruszone i nie naruszone. Powinno mieć wyraźnie podaną nazwę producenta lub pakującego oraz datę ważności. Przed zakupem jakiegokolwiek produktu sprawdź również, czy nie ma otwartych opakowań i uszkodzonych kartonów. Powinieneś mieć jednak pewność, że zdecydowana większość żywności sprzedawanej w sklepach, jest szczelnie zamykana próżniowo np. przy użyciu takiego sprzętu jak https://www.techno.com.pl/maszyny/zgrzewarki/impulsowe/.