Jak przygotować sztuczne powierzchnie do malowania farbą?

Elementy plastikowe należy do jednych z najtrudniejszych do pomalowania powierzchni. Wynika to głównie ze słabej przyczepności sprawiającej, iż duża część powłok malarskich odchodzi od powierzchni tuż po położeniu. Sam proces malowania jest, więc zwykle wieloetapowy, wymagający dodatkowo stosowania odpowiedniej farby do PCV.

Jak zwiększyć przyczepność?

Kluczowym dla powodzenia całego procesu jest przygotowanie powierzchni z tworzywa sztucznego. Powinna być ona jak najlepiej oczyszczona i odtłuszczona. PCV jest materiałem odpornym zarówno fizycznie jak i chemicznie można, więc wybrać nawet bardziej agresywne środki czyszczące. Kolejnym krokiem zwiększającym przyczepność PCV jest jego delikatne zarysowanie. Zwykle w procesie tym używa się bardzo drobnego papieru ściernego o ziarnistości rzędu P400-P600. Po wszystkim należy ponownie oczyścić powierzchnię.

Etap malowania

Tak przygotowany element nadaje się ostatecznie do pomalowania. Przed właściwą farbą dobrze jest pomalować plastik dodatkowym podkładem, może być to na przykład podkład epoksydowy. Po całkowitym wyschnięciu, usuwamy resztki nierówności przy pomocy papieru ściernego lub nożyka. Powierzchnia PCV czyścimy po raz kolejny za pomocą szmatki antystatycznej lub środka odtłuszczającego. Dopiero na tak przygotowaną powierzchnię nakładamy farbę do PCV. Ważne, aby w przypadku, gdy pomimo wcześniejszych przygotowań warstwa farby wydawała się źle związana z podłożem cały proces zacząć od początku gdyż jego kontynuowanie zwykle nie przynosi upragnionych rezultatów.

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − dwa =