Kto może sterować łodzią motorowodną?

Sterowanie mniejszymi łodziami motorwodnymi nie wymaga posiadania specjalnych uprawnień. Istnieją jednak pewne ograniczenia, bez tzw. patentu możemy prowadzić tylko jednostki o mocy silnika nie większej niż 10kW. Możemy też kierować mocniejszymi łodziami, do nawet 75 kW, pod warunkiem, że nie przekroczymy 15 km/h, a sama łódź nie będzie dłuższa niż 13 metrów. We wszystkich innych przypadkach musimy już ukończyć specjalny kurs. Nie ma więc mowy o pływaniu skuterami wodnymi bez stosownych uprawnień. Bez egzaminu nie możemy też holować narciarza wodnego. 

Na co pozwalają konkretne uprawnienia i jakie są wymagania?

Podstawowy uprawnienia możemy uzyskać, mając już zaledwie 14 lat. By je zdobyć, musimy ukończyć kurs na patent sternika motorwodnego Mazury są jednym z najlepszych miejsc na odbycie takiego kursu, na tych obfitujących w jeziora i rzeki terenach działa najwięcej szkół prowadzących tego rodzaju szkolenia. To świetny pomysł na użyteczne wykorzystanie wakacji, cały kurs trwa bowiem zaledwie 2-3 dni. Po zdaniu płatnego egzaminu otrzymujemy patent, który pozwala pływać motorówkami o długości kadłuba do 12 metrów po wodach śródlądowych i do maksymalnie 2 mil od brzegu na morzu.

By pływać bez ograniczeń po wodach morskich, będziemy potrzebować już patentu motorwodnego sternika morskiego. Uzyskanie go wymaga pełnoletności, udziału w co najmniej dwóch rejsach morskich (min. 200 godzin żeglugi) i oczywiście, zdania stosownego egzaminu. Zakres wymaganej wiedzy i umiejętności jest już o wiele szerszy, samo szkolenie i egzamin są również proporcjonalnie droższe. Patent ten pozwala już jednak na prowadzenie jachtów motorowych do 18 m długości po wodach morskich.

Sterowanie większymi jednostkami wymaga już patentu kapitana motorwodnego, czyli najwyższego możliwego uprawnienia. Zdobycie go wymaga odbycia co najmniej 1200 godzin żeglugi w określonych warunkach i na określonych jednostkach. Patent ten zdejmuje wszystkie ograniczenia co do wyboru łodzi, którą będziemy pływać. Nie ogranicza też w żaden sposób wód, po których możemy pływać. Niestety, zdobycie go wyłącznie hobbystycznie jest bardzo trudne. 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 × 3 =