Smar do maszyn – jakie funkcje spełnia?

Do czego służy?

Smar to substancja, która chroni powierzchnię części przed tarciem i zużyciem poprzez zmniejszenie przylegania pomiędzy stykającymi się powierzchniami. Smary zmniejszają tarcie poprzez zapewnienie powłoki, która zapobiega kontaktowi metal na metal.

Środki smarne są niezbędne do sprawnego działania maszyn. Pełnią wiele funkcji i można je podzielić na dwie główne kategorie – środki smarne o wysokiej wydajności i środki smarne o niskiej wydajności.

Smary wysokowydajne

Są używane w takich zastosowaniach jak obrabiarki, silniki samochodowe, urządzenia przemysłowe i inne krytyczne zastosowania, w których niezawodność jest najważniejsza. Tego typu środki smarne są zwykle nakładane przez rozpylanie lub wylewanie na ruchome części, gdzie spływają do miejsc, do których inne oleje nie mogą dotrzeć.

Smary o niskiej wydajności

Są używane do smarowania ogólnego, gdzie ich funkcją jest zmniejszenie tarcia między ruchomymi częściami i ułatwienie ich przesuwania po sobie bez powodowania uszkodzeń. Tego typu środki smarne są zazwyczaj nakładane poprzez wyciskanie lub wylewanie na szmatkę i wycieranie pożądanej powierzchni, aż zostanie ona pokryta cienką warstwą oleju.

Jeśli poszukujesz odpowiedniego środka to koniecznie sprawdź: https://www.centralne-smarowanie.pl/.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 3 =