Fizykoterapia to jedna z dziedzin medycyny, która zajmuje się leczeniem schorzeń poprzez oddziaływanie bodźcami fizycznymi. Należy ona do działu fizjoterapii i cieszy się stale rosnąca popularnością. Zabieg galwanizacji, jest zabiegiem fizykoterapeutycznym i jest stosowany u osób w każdym wieku, gdyż pozostaje całkowicie bezinwazyjny.
Zabieg galwanizacji to podłączenie organizmu do ośrodka prądu stałego i niskiej częstotliwości. Jest to najczęściej częstotliwość rzędu od 0-ra do 1000-ca Hz. Zabieg jest całkowicie bezpieczny, a sprawność jego działania zależy od miejsca umieszczenia katody i anody. Każda z części ludzkiego ciała inaczej reaguje na to podłączenie. Krew, skóra, tkanki lepiej przewodzą prąd, natomiast stawy, ścięgna i tkanka tłuszczona wiele gorzej.
Leczenie to stosuje się, aby poprawić krążenie w okolicy poddanej zabiegowi, co pomaga w lepszym dotlenieniu i odżywieniu tkanek. Zapobiega także zanikom mięśni porażonych, a w innych przypadkach wpływa na szybsze gojenie się ran i przewlekłych owrzodzeń. Ma także działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Zabieg galwanizacji ma jednak także wiele innych pozytywnych aspektów. Nie jest zalecanym zabiegiem dla kobiet w okresie ciąży.
Jest on bardzo prosty do wykonania, dlatego też można spotkać jego zastosowanie niemal w każdej placówce fizjoterapeutycznej i fizykoterapeutycznej i jest coraz chętniej stosowany w leczeniu przez lekarzy. Nie ma wielu przeciwwskazań, które mogłyby wykluczyć pacjenta z kolejki do jego przeprowadzenia, dlatego też cieszy się stale rosnąca popularnością.