Fotowoltaika jest jedną z najbardziej obiecujących alternatyw dla paliw kopalnych i od niedawna dostępna jest dla gospodarstw domowych, które chętne są zastosować ekologiczne źródło energii. Jest to czyste i odnawialne źródło, które może być wykorzystywane nawet jako nadrzędny sposób zasilania domów.
Fotowoltaika to proces przekształcania światła słonecznego w energię elektryczną. Ogniwa słoneczne tworzące panele składają się z materiałów półprzewodzących, które wytwarzają prąd elektryczny, gdy są wystawione na działanie światła.
Termin fotowoltaika – https://gomar.info/oferta/fotowoltaika-radom/ słoneczna jest używany zarówno w odniesieniu do technologii prądu stałego, jak i do systemu zasilania, który obejmuje zarówno matrycę fotowoltaiczną, jak i bilans elementów systemu.
Ilość energii generowanej przez panel słoneczny zależy od wielkości panelu i ilości światła słonecznego, które otrzymuje. Na przykład typowy system solarny na dachu budynku mieszkalnego w USA może w przeciętnych warunkach wytwarzać od 6 do 10 kilowatów (kW) mocy, co stanowi wystarczającą ilość energii, aby zaspokoić potrzeby większości gospodarstw domowych.
W większości przypadków systemy fotowoltaiczne (PV) są tak dobrane, aby zaspokoić około 80% rocznego zużycia energii elektrycznej przez przeciętne gospodarstwo domowe. Oznacza to, że same panele słoneczne nie są w stanie zapewnić całej mocy potrzebnej gospodarstwu domowemu.
Zmienia się to jednak w okresie letnim, gdy nasłonecznienie jest dużo intensywniejsze. Wówczas panele produkują energetyczną nadwyżkę, za którą możemy otrzymać nawet zwrot, jeśli przekażemy tę energię dalej!