Jak zadbać o opony zimowe, by służyły przez jak najdłuższy czas?

Jazda samochodem w warunkach zimowych jest bardzo utrudniona ze względu na błoto poślizgowe, ograniczoną widoczność i ukryte pod warstwą śniegu ubytki w nawierzchni jezdni. To niezwykle wymagający czas zwłaszcza dla opon, które mają bezpośredni kontakt z podłożem i są narażone zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i szybkie zużywanie się. Dlatego powinny one być przez nas regularnie kontrolowane, serwisowane i odpowiednio konserwowane za pomocą specjalnych preparatów chemicznych. Takie produkty kupimy w tym sklepie online: https://carmann.pl/pl/c/Felgi-i-opony/7.

Nieustanna kontrola to konieczność

W okresie zimowym musimy przede wszystkim systematycznie sprawdzać zużycie bieżnika oraz jego głębokość. Niewskazane są wszelkie wyrwania, uszczerbki w materiale, obtarcia ani przecięcia. Jeśli pojawią się takie problemy albo głębokość bieżnika będzie mniejsza niż 1,6 mm, to oznacza jedno – że przyszła pora na wymianę omawianych elementów na nowe. Weryfikacji podlega też ciśnienie powietrza w kołach, ponieważ nieprawidłowe w znacznym stopniu skraca ich żywotność. W sytuacji, gdy jest zbyt wysokie lub zbyt niskie, zachodzi konieczność regulacji do poziomu zalecanego przez producenta.

Kolejnym niezbędnym działaniem jest serwisowanie opon, polegające na ich właściwym wyważeniu i ustawieniu prawidłowej geometrii zawieszenia. Warto w tym celu udać się do warsztatu, w którym pracują doświadczeni mechanicy. Jeśli chodzi o przechowywanie nieeksploatowanych kół, to najlepiej zawiesić je na stojakach i umieścić w suchym miejscu, niedostępnym dla słońca ani deszczu. Duże znaczenie ma ponadto pielęgnacja opon z użyciem profesjonalnych preparatów – jednego do czyszczenia felg, drugiego zaś do optymalnej ochrony gumowej mieszanki.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

15 − 11 =