Jak palić ekogroszkiem?

Wydatki na ogrzewanie pochłaniają w większości domów jednorodzinnych znaczną część budżetu. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na ekogroszek (produkowany z węgla kamiennego) jako główne paliwo stałe. Jest to bowiem materiał niezwykle ekonomiczny w eksploatacji, a jednocześnie ekologiczny i łatwy w przechowywaniu. Jeśli interesuje nas ekogroszek wysokiej klasy, znajdziemy go m.in. na https://www.sambudrol.pl/ekogroszek-workowany/lodzkie/.

Odpowiedni produkt i piec to podstawa

Ogrzewanie domu ekogroszkiem jest opłacalne wtedy, gdy korzystamy z produktu charakteryzującego się odpowiednimi parametrami. Pożądana jest przede wszystkim wartość opałowa na poziomie co najmniej 25 MJ/kg (wysoka kaloryczność), niska zawartość popiołu (maksymalnie do 10%) oraz związków siarki (do 2%), a także minimalna wilgotność, która nie może przekraczać 25%. Oczywiście ogromne znaczenie ma też przechowywanie ekogroszku w suchym miejscu – najlepiej w odrębnej komórce lub kotłowni.

Drugim niezwykle istotnym warunkiem jest posiadanie automatycznego kotła wyposażonego w palnik obrotowy (model retortowy). Umożliwia on bowiem podawanie paliwa w sposób równomierny oraz ciągły, co w znacznym stopniu zwiększa wydajność ogrzewania, a na dodatek gwarantuje użytkownikowi optymalną wygodę. Wystarczy raz w tygodniu napełnić podajnik stosowną ilością materiału (zwracając uwagę na specjalny wskaźnik), a piec sam wykona resztę roboty. Naszym obowiązkiem jest jedynie co kilka dni usuwać popiół. Jeśli interesuje nas ekogroszek cena tego paliwa stałego wynosi średnio od 800 do 1000 zł za tonę.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × 2 =