Jak przygotować samochód do okresowego przeglądu żeby na pewno go przejść?

Posiadając samochód osobowy, musimy raz do roku stawić się na stacji kontroli pojazdów, by zaliczyć przegląd techniczny. Dzięki temu auto będzie dopuszczone do ruchu i nie otrzymamy mandatu podczas kontroli policji. Najpierw znajdujemy miejsce, gdzie możemy zlecić badanie techniczne Poznań ma mnóstwo stacji kontroli pojazdów, gdzie możemy w tym celu się udać. Niestety zdarza się, że auto nie zaliczy badania. Wtedy otrzymujemy 14 dni na naprawienie usterek, podczas których możemy nadal jeździć legalnie.

Przygotowanie samochodu

Nie znaczy to jednak, że musimy jechać na przegląd zupełnie niepewni. Podstawowe kwestie możemy bowiem sprawdzić pod własnym garażem, a nawet na parkingu osiedlowym. Przede wszystkim skontrolujmy stan oświetlenia. W tym celu zapalamy po kolei wszystkie światła i sprawdzamy, czy żarówki świecą. Jeżeli którakolwiek jest spalona, musimy ją wymienić, ponieważ inaczej nie otrzymamy pozytywnego wyniku badania technicznego. Nie zapomnijmy sprawdzić świateł stopu oraz biegu wstecznego, do czego może być nam przydatna pomoc drugiej osoby.

Kontrola hamulców i zawieszenia

Następnie wyjedźmy na drogę, rozpędźmy auto do około 50 km/h i zahamujmy dość mocno. Jeżeli auto nie ściąga na żadną stronę, hamulce są prawdopodobnie sprawne. Następnie gdy auto jeszcze się toczy, zaciągnijmy mocno dźwignię hamulca ręcznego. Samochód powinien zatrzymać się pewnie, jeżeli trwa to zbyt długo to będziemy musieli naprawić hamulec ręczny przed przeglądem. Kontrolę elementów zawieszenia najlepiej zlecić w warsztacie samochodowym. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że jadąc na stację kontroli pojazdów na pewno wyjedziemy z wynikiem pozytywnym.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + 17 =