Jak uszczelnia się okna?

/
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Nieszczelne okna to problem, który pojawia się nie tylko w starym budownictwie, ale również w nowoczesnych mieszkaniach zarówno w starych drewnianych oknach, jak i tych nowych, plastikowych. Niestety, poprzez nieszczelne okna z mieszkania może na zewnątrz uciekać nawet 30% ciepła, jednak idzie to również w drugą stronę, ponieważ przy nieszczelnościach powietrze z zewnątrz zaczyna wdzierać się do wnętrza mieszkania. Co można zatem zrobić, aby pozbyć się problemu? Oczywiście w odpowiedni sposób uszczelnić okna, jednak w jaki sposób się to robi?

Dlaczego w oknach robią się nieszczelności?

Przyczyn nieszczelności okien może być tak naprawdę kilka i nie zawsze wina leży po stronie złego montażu, aczkolwiek w niektórych przypadkach może tak właśnie być. Jeśli chodzi natomiast o pozostałe przyczyny nieszczelności, to mogą one wynikać ze zużycia się uszczelek, z nieodpowiedniej regulacji okuć okiennych, czy też ich zużycia. Jak uszczelnić okna? Poniżej kilka sprawdzonych rozwiązań.

Regulacja okuć okiennych

Tworzywo, z którego wykonane jest okno, pod wpływem działania niskiej oraz wysokiej temperatury może się rozszerzać lub kurczyć, przez co w oknie zaczynają pojawiać się nieszczelności wynikające z odchodzeniem skrzydła okna od ramy. W przypadku nowych okien poradzenie sobie z tym problemem nie powinno sprawić żadnych problemów, ponieważ zawierają one okucia okienne, które zostały wyposażone w specjalne rolki ryglujące. Dzięki nim można w samodzielny sposób zwiększyć docisk pomiędzy ramą okna a skrzydłem, pozbywając się tym samym nieszczelności. Na wspomnianej rolce ryglującej znajduje się specjalny pierścień, którym należy obracać w odpowiednim kierunku, zwiększając tym samym docisk.

Sposoby na uszczelnianie okien

Aby we właściwy sposób uszczelnić okno, unikając tym samym utraty sporej ilości ciepła, w pierwszej kolejności należy zlokalizować miejsce, przez które ciepło ucieka na zewnątrz pomieszczenia. W przypadku szpary pomiędzy szybą a ramą okna najlepiej sięgnąć po bezbarwny silikon, który nie będzie praktycznie widoczny gołym okien po utwardzeniu. Kolejna nieszczelność może pojawić się pomiędzy skrzydłem okna a futryną a z problemem tym najlepiej poradzi sobie uszczelka do okien pcv, którą można obecnie zakupić w każdym markecie budowlanym. Taka uszczelka z uwagi na to, iż jest samoprzylepna, to jest bardzo prosta w montażu. Chcąc uszczelnić okno jedynie na jeden sezon zimowy, można sięgnąć po uszczelkę wykonaną z pianki, jednak znacznie lepszym wyborem będzie zakup uszczelki gumowo-silikonowej, ponieważ odznacza ją znacznie większa wytrzymałość. Można również zdecydować się na uszczelki silikonowe, jednak dosyć szybko konieczna może się okazać ich wymiana. Zanim jednak zacznie się przyklejać uszczelkę, ramę okienną należy bardzo dokładnie oczyścić z brudu i kurzu, naklejając uszczelkę na suchą powierzchnię. Ostatnia nieszczelność może pojawić się pomiędzy ścianą a ościeżnicą i aby się jej pozbyć, należy zaopatrzyć się w poliuretanową piankę montażową, którą można aplikować przy pomocy specjalnego pistoletu lub też sięgając po produkt w sprayu. Pianka poliuretanowa pomaga bardzo szczelnie wypełnić uszczelnianą przestrzeń, jednak podczas używania tego produktu należy pamiętać o tym, iż podczas utwardzania zwiększa ona swoją objętość, dlatego też nie należy jej nakładać w zbyt dużych ilościach. Gdy pianka całkowicie wyschnie, przy pomocy nożyka należy ją obciąć, nadając jej odpowiedni kształt. Niestety produkt ten nie jest odporny na działanie promieni słonecznych, gdyż pod ich wpływem zmienia swoje właściwości i kolor, dlatego też niezwykle ważne jest to, aby osłonić ją tynkiem lub innym materiałem.

Taśmy służące do uszczelniania okien

O tym, jak uszczelnić okna w zależności od danego problemu można było przeczytać powyżej, jednak pozostając w tym temacie warto również wspomnieć o specjalnych taśmach zaliczanych do grupy specjalistycznych środków uszczelniających. Bez problemu można zakupić je w sklepach zajmujących się sprzedażą akcesoriów do okien i drzwi, jednak coraz częściej zaczynają pojawiać się również w marketach budowlanych. W przypadku uszczelniania okien bardzo dobrze sprawdza się taśma paroprzepuszczalna, która pomaga izolować styk ościeżnic na zewnątrz budynku. Na https://sklep.grupamagnum.eu/Tasmy-Paroprzepuszczalne-zewnetrzne można ją znaleźć w kilku wariatnach. W jaki jednak sposób należy się z nią obchodzić? Taką taśmę mającą szerokość ok. 20 cm z jednej strony przykleja się do ściany, natomiast z drugiej do ościeżnicy lub ramy. Po zamontowaniu taśmy ściana budynku może bez problemu oddychać, dlatego też nie trzeba obawiać się możliwości ewentualnego pojawienia się grzybów i pleśni. Warto jednak w tym momencie podkreślić fakt, iż taką taśmę najlepiej zakładać już na etapie montażu okna, ponieważ w późniejszym czasie może to zrodzić konieczność przeprowadzenia dosyć poważnych i kosztownych prac, czego lepiej oczywiście uniknąć. Montaż taśmy warto zlecić profesjonaliście, który jest obeznany z tematem, ponieważ samodzielne prace w tej materii mogą okazać się skomplikowane i trudne do przeprowadzenia.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Podkreśl styl wnętrza designerskimi meblami
Podkreśl styl wnętrza designerskimi meblami
Wykańczając dom lub mieszkanie w nowoczesnym stylu, który cechuje minimalizm, możemy czuć się odrobinę zawiedzeni otrzymanym efektem. Aranżacja pełna surowych, […]
Czy warto skupić się na wyglądzie opakowania naszego produktu?
Czy warto skupić się na wyglądzie opakowania naszego produktu?
Opakowanie produktu jest jednym z najważniejszych elementów w marketingu. Jest to pierwsza rzecz, którą widzą klienci i może ona wpłynąć […]
Co powinien umieć obsługiwać montażysta filmowy?
Co powinien umieć obsługiwać montażysta filmowy?
Montaż filmów, zwłaszcza tych krótkometrażowych, staje się coraz bardziej popularnym zajęciem. To, jakie umiejętności posiada dany montażysta, jest więc ważnie […]