Niewymiarowe przedmioty – jak zabezpieczyć je w transporcie?

Niekiedy jesteśmy zmuszeni do wysłania kurierem niewymiarowego przedmiotu. Takim mianem określa się najczęściej produkt charakteryzujący się ponadprzeciętnymi gabarytami albo posiadający różne wystające elementy, który nie mieści się w większości standardowych pudełek czy opakowań. Tego typu przesyłki należy jednak koniecznie w odpowiedni sposób zabezpieczyć przed uszkodzeniem mechanicznym oraz kradzieżą. Stosuje się w tym celu np. specjalne materiały ochronne oraz plomby

Odpowiednie opakowanie i oznakowanie to klucz do sukcesu

Do pakowania przedmiotów niewymiarowych stosuje się przede wszystkim dwuwarstwowe kartony albo tekturę nieniszczącą (odporną m.in. na wilgoć). Pamiętajmy o tym, że im cięższy jest dany obiekt, tym bardziej solidne i wytrzymałe powinno być opakowanie. Warunkiem koniecznym do prawidłowego zabezpieczenia takiego ładunku jest ponadto wypełnienie wszystkich wolnych przestrzeni za pomocą folii bąbelkowej, styropianu, gąbek, pianki albo gazet. W ten sposób zamortyzujemy daną rzecz w razie ewentualnych wstrząsów czy uderzeń. Należy również okleić paczkę taśmą pakowną lub folią, która uniemożliwi jej otwarcie się w trakcie transportu.

Inne zalecane formy zabezpieczeń to: pasy mocujące, liny i taśmy stalowe, łańcuchy,  napinacze oraz maty antypoślizgowe. Dobrym sposobem na ochronę ładunków przed kradzieżą są natomiast plomby ołowiane, umieszczane bezpośrednio na opakowaniu. Oprócz tego warto zadbać o właściwe oznaczenia. Dotyczy to w szczególności przedmiotów delikatnych oraz wymagających pionowego ustawienia przez całą drogę do odbiorcy. Przeważnie służą temu specjalne naklejki ostrzegawcze, naklejane na największej powierzchni płaskiej określonego produktu. 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + 9 =