Czy klimatyzacja tylko chłodzi?

Przyzwyczailiśmy się do tego, że klimatyzację montujemy, by obniżać latem temperaturę w pomieszczeniach. Okazuje się jednak, że można ją wykorzystywać również w innych celach, do których zaraz przejdziemy. Jest to system o wiele bardziej uniwersalny niż mogłoby nam się wydawać, dlatego warto o nim powiedzieć kilka słów.

Chłodzenie i ogrzewanie

W wielu miejscach już dziś używa się systemów klimatyzacji nie tylko do schładzania pomieszczeń, ale też do ich ogrzewania. System ten jest bowiem tak zaprojektowany, że wystarczy tylko zmienić ustawienia kilku elektrozaworów i już zamiast chłodzenia, urządzenie zaczyna produkować ciepło.

Wykorzystuje się to między innymi w hotelach, które przyjmują gości głównie w sezonie letnim, a zimą stoją puste. Nie ma sensu montować tam ogrzewania całorocznego, natomiast utrzymanie temperatury powyżej zera jest możliwe właśnie dzięki wykorzystaniu systemu chłodzenia, który pracuje w trybie pompy ciepła.

Pompa ciepła

Jeśli już jesteśmy przy tym temacie, to warto powiedzieć kilka dodatkowych słów o pompach ciepłą. Działają one właśnie na zasadzie odwróconej klimatyzacji. Ciepło odbierane jest z zewnątrz i wtłaczane do wewnątrz budynku, co jest o wiele bardziej ekonomiczne, niż ogrzewanie węglem czy gazem. Klimatyzacja w Katowicach montowana jest już od dawna w taki sposób, że możemy ją właśnie jako pompę ciepła używać.

Wystarczy tylko zmienić nastawy na urządzeniu i to wszystko. Oczywiście typowy system nie ma aż tak wielkiej wydajności, jak typowa pompa cieplna, jednak jest ona wystarczająco duża, byśmy mogli odczuć oszczędności w naszej kieszeni. Więcej o właściwościach tego urządzenia można przeczytać na https://www.waso-klimatyzacja.pl/.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pięć + jeden =