Malowanie dla początkujących – jak zacząć?

Malarstwo to niezwykle kreatywne oraz rozwijające zajęcie niemal dla każdego. Wbrew pozorom mogą je bowiem uprawiać nie tylko osoby mające ogromny talent – aby rozpocząć przygodę z tą dziedziną sztuki wystarczy posiadać minimalny zmysł artystyczny. Nie obejdzie się również bez odpowiednich narzędzi i akcesoriów, takich jak choćby pędzle, farby, płótna czy ramy do obrazów. Na szczęście tego typu produkty są powszechnie dostępne i można je nabyć za niewielkie pieniądze. 

Nie bój się podjąć wyzwania

Jeśli pragniemy malować, powinniśmy w pierwszej kolejności poszukać właściwych inspiracji. Znajdziemy je m.in. w książkach o sztuce, katalogach, a także zasięgając porad od bardziej doświadczonych w tym temacie osób. Ponadto warto odwiedzić kilka galerii i obejrzeć kolekcje dzieł prawdziwych artystów, zwracając szczególną uwagę na zastosowaną przez nich technikę.

Osobom dopiero rozpoczynającym przygodę z malarstwem nie zaleca się malowania akwarelami, gdyż jest to metoda trudna, wymagająca nie tylko niezmiernie wprawnej ręki, ale też umiejętności doskonałej analizy przestrzeni na płótnie czy papierze. W tym przypadku optymalnym wyborem są akryle, ewentualnie farby olejne.

Poza tym ostatnio popularne wśród amatorów jest tworzenie na tkaninach oraz porcelanie. Jeśli jesteśmy zainteresowani malowaniem obrazów dla początkujących, nie musimy korzystać z farb z najwyższej półki. Wystarczy zaopatrzyć się w produkty średniej klasy, które odznaczają się dobrą pigmentacją i dają całkiem zadowalające efekty. Zdecydujmy się na parę kolorów podstawowych, takich jak żółty, biały, niebieski oraz czerwony (przydaje się tutaj wiedza na temat łączenia barw).

Oprócz farb będziemy potrzebowali jeszcze kilku akcesoriów: sztalugi (koniecznie drewniana i sporej wielkości), pędzli (dobrze sprawdzają się syntetyczne o miękkim włosiu), palety lub szklanego talerzyka (do mieszania farb), a ponadto odpowiedniego podłoża (na początek doskonałym wyborem jest zagruntowana płyta pilśniowa).

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwa × trzy =