Montaż instalacji elektrycznej w mieszkaniu wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Instalacja musi być bezpieczna zarówno dla użytkowników jak i dla kogoś, kto będzie ją serwisował. O czym należy pamiętać zakładając elektrykę w mieszkaniu?
Planując położenie instalacji, musimy zakupić przewody izolowane o odpowiedniej ilości i przekroju żył. Na przykład do zasilania pojedynczych obwodów oświetleniowych stosuje się przewody dwużyłowe 2×1,5mm². Z kolei zasilanie gniazd sieciowych z uziemieniem powinno poprowadzić się przewodem 3-żyłowym 3×1,5mm² lub 3×2,5mm². Przekrój przewodu jest związany z jego dopuszczalną obciążalnością.
Przyjmuje się, że przewód 1,5mm² jest przeznaczony do obciążenia prądem o natężeniu 16A, czyli takiego, jakie jest dopuszczone do typowego gniazdka sieciowego. Jeśli zatem przewód będzie zasilał kilka gniazd, powinien mieć przekrój zwiększony przynajmniej do 2,5mm².
Standardowe przewody izolowane 2- lub 3-żyłowe stosowane w instalacjach elektrycznych mają podwójną izolację – białą powłokę okalającą cały przewód oraz drugą izolację pojedynczych żył. Ta izolacja ma różne kolory, które mają swoje znaczenie. Prawidłowe podłączenie zgodnie z zasadami elektrotechniki ułatwi pracę tym, którzy ewentualnie kiedyś będą dokonywać jakichkolwiek modyfikacji lub przeróbek. Żyła niebieska to przewód neutralny oznaczony w rozdzielni i w odbiorniku jako N i musi być podłączona do tzw „zera”.
Kolor czarny lub brązowy oznacza przewód fazowy oznaczony jako L. A żyła żółto-zielona to przewód ochronny (uziemienie) oznaczony jako PE, który podłącza się do „bolca” w gniazdku elektrycznym.
Wiedza dotycząca tego, jak podłączyć elektrykę, to nie wszystko. Trzeba mieć do tego dobre, sprawdzone narzędzia. Są one dostępne na https://www.elektromarketania.pl/.