Wypadki drogowe zazwyczaj wiążą się ze stresem i trudnymi przeżyciami. W pierwszej kolejności należy zadbać o swoje zdrowie i starać się powrócić do pełni sił, a gdy będzie to już możliwe, to warto również przyjrzeć się kwestiom formalnym związanym z wypadkiem. W wielu przypadkach osobom poszkodowanym przysługuje prawo do zadośćuczynienia.
W przeciwieństwie do odszkodowania, zadośćuczynienie wypłacane jest z tytuły szkód niematerialnych. W tym przypadku największe znaczenie mają wszelkie poniesione przez poszkodowanego cierpienia fizyczne, jak i psychiczne. Zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę ma stanowić kompensację doznanych przez ofiarę niedogodności, związanych z wypadkiem. Ważne jest, aby sprawy związane z odszkodowaniem prowadzić w odpowiedni sposób, aby uzyskane świadczenia były proporcjonalne do doznanych szkód. W tym celu warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Jest wiele biur zajmujących się tego typu sprawami. Szukając pomocy warto sprawdzić ofertę katowickiego biura, które znaleźć można za pośrednictwem strony https://departamentodszkodowan.pl/odszkodowanie-pomoc-prawna-z-oc-sprawcy-katowice/. Wybranie się ze sprawą do specjalisty będzie też dobrym wyborem ze względu na emocjonalny stosunek do sprawy poszkodowanego.
Przypadki, w których możliwe jest przyznanie zadośćuczynienia reguluje kodeks cywilny, który jako przesłanki do przyznania go wymienia uszkodzenia ciała i rozstrój zdrowia. W takich przypadkach sprawca zobowiązany jest do naprawienia szkody. Poniesie on również wszelkie koszty związane ze sprawą. Ponadto, w przypadku pogorszenia możliwości zarobkowych, poszkodowany ma również możliwość wniesienia o ustanowienie renty, tak samo, jak w przypadku, gdy szkody nie można jeszcze w pełni określić. Ofiara może złożyć wniosek o przyznanie takiego świadczenia niezależnie od tego, czy otrzymała z tytuły wypadku drogowego również odszkodowanie.