Pellet czy ekogroszek – co wybrać do ogrzewania domu?

Spośród najnowszych współcześnie paliw wykorzystywanych do ogrzewania domów, tymi zdecydowanie najpopularniejszymi są pellet oraz ekogroszek. Zarówno jedno, jak i drugie posiada swoje wady i zalety. Każdy wybierając ten właściwy rodzaj ogrzewania chce, aby było przede wszystkim łatwo dostępne, dobre jakościowo, ekologiczne, efektywne oraz nie nadwyrężało domowego budżetu. Zanim jednak porównamy w tych kryteriach ekogroszek oraz pellet, musimy poznać je troszkę bliżej.

Czym jest ekogroszek i pellet?

Ekogroszek produkuje się z węgla kamiennego, a na rynku spotkać można granulaty o rozmiarze od 5 do 25 mm. Pellet zaś powstaje z odpadów drewnianych, czyli np. trocin, czy też z łusek słonecznika i słomy, które prasuje się w małe, 6 lub 8-milimetrowe granulki, a następnie szczelnie pakuje w foliowe worki.

Który z nich bardziej się opłaca?

Biorąc pod uwagę ekologię, to zdecydowanym zwycięzcą i lepszym wyborem okazuje się pellet. Jest on bowiem w stu procentach naturalnym materiałem grzewczym. Podczas spalania ekogroszku emisja dwutlenku węgla jest dużo wyższa, niż podczas spalania pelletu. Dodatkowo ekologiczność pelletu przejawia się w tym, iż nie pozostawia on dużej ilości popiołu, a jeżeli już zostawia, to można go użyć jako naturalnego nawozu dla roślin. Odbywa z nich są stosunkowo łatwo dostępne, jednak jeżeli chodzi o ich eksploatację, to znaczące różnice można zauważyć chociażby w kwestii czystości i w przechowywaniu. Ekogroszek nie pozwala na utrzymanie kotłowni w czystości, natomiast pellet, wymaga dużo bardziej restrykcyjnych norm przechowywania. Ich cena nieustannie się waha, ale biorąc pod uwagę kaloryczność obu paliw, to pomimo wyższej ceny ekogroszku, opłaca się on nieco bardziej, lecz nie przeważająco. Biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty można więc śmiało stwierdzić, że lepszym wyborem okaże się pellet. Pomimo tego jednak trzeba pamiętać, że zależy to również w dużej mierze od indywidualnych sytuacji i w niektórych z nich górą może być ekogroszek.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwa × pięć =