Wigilia w gronie rodzinnym – krok po kroku co powinno się na niej znaleźć

Wigilia jest jednym z najważniejszych wieczorów w roku, który zgodnie z tradycją spędzamy w rodzinnym gronie. Wieczór wigilijny wymaga specjalnej oprawy, która wprowadza każdego w niezwykłą atmosferę świąt. Są to nie tylko dekoracje, ale również dania pojawiające się na uroczystej kolacji.

Jak przygotować Wigilię w rodzinnym gronie?

1. Świąteczne dania – zapraszając na Wigilię rodzinę, warto przygotować typowo polskie, świąteczne dania. Na stole nie powinno zabraknąć barszczu czerwonego z uszkami lub zupy grzybowej, pierogów z kapustą, karpia, kutii. Zgodnie z tradycją potraw na stole powinno być tego wieczoru 12, jednak można ograniczyć się do mniejszej ilości.

2. Dekoracje – wigilijny nastrój tworzą nie tylko pyszne potrawy, ale również świąteczny obrus, pod którym znajduje się sianko, stroiki świąteczne, pięknie udekorowana choinka. Warto, by takie akcenty pojawiły się w naszych domach.

3. Dobra atmosfera – mimo panującej epidemii warto być dobrej myśli. W Wigilię nie należy się denerwować, wypominać błędów czy żywić urazę. Choćby na ten jeden wieczór bądźmy dla siebie pełni przyjaźni i myślmy pozytywnie. Dzięki temu wieczór można spędzić w naprawdę miłej atmosferze.

Wieczór w zgodzie z tradycją

Organizując Wigilie dla rodziny, warto pamiętać o polskiej tradycji. Kolację rozpoczyna się wraz z pierwszą gwiazdką, która pojawi się na niebie. W niektórych rodzinach spożywanie kolacji poprzedza się czytaniem Pisma Św., ale chyba nikt nie wyobraża sobie tego wieczoru bez łamania opłatkiem. Przy stole zostawia się jedno miejsce wolne, dla zagubionego wędrowca oraz dla tych, którzy od nas odeszli. Wigilia to okazja do rozdawania prezentów – warto, by któryś z domowników przebrał się w strój Mikołaja i rozdawał podarunki np. nabywając kostium ze strony https://congee.pl/pol_m_PRZYJECIA_SPECJALNE-OKAZJE-SWIETA_SWIETA-BOZEGO-NARODZENIA_STROJE-I-PRZEBRANIA-SWIATECZNE_STROJE-SWIATECZNE-MESKIE-8231.html.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × cztery =