Zajęcia, które nauczą dziecko utrzymać prostą postawę

Z roku na rok u dzieci coraz częściej diagnozowane są różnorodne wady postawy. Dotyczy to nawet 80% maluchów w wieku szkolnym, w związku z czym jest to problem niezmiernie poważny, który wymaga wdrożenia odpowiednich działań. Na szczęście istnieje sporo ćwiczeń oraz zajęć pozwalających skutecznie zahamować niekorzystne zmiany w układzie kostnym i mięśniowym młodego człowieka. Wiele z nich oferują w ramach nauczania liczne przedszkola prywatne w Warszawie i innych miastach.

Ćwiczenia powinny być urozmaicone

Prosta postawa ciała zależy w dużej mierze od siły kości, mięśni, ścięgien i stawów. Najlepszymi zajęciami umożliwiającymi znaczne wzmocnienie tych elementów u dzieci są proste ćwiczenia zaczerpnięte z jogi. Jedno z nich polega na położeniu się na brzuchu i równomiernym unoszeniu klatki piersiowej, przy jednoczesnym podparciu się na rękach i odchylaniu głowy. Inna polecana aktywność to tzw. mostek. W tym przypadku maluch musi położyć się na plecach i wygiąć w kabłąk, a następnie maksymalnie przybliżyć zgięte nogi do pośladków. Są to podstawowe ćwiczenia na płaskie plecy, które lordozują odcinek lędźwiowy, a jednocześnie kifotyzują odcinek piersiowy.

Oprócz tego warto zapisać dziecko na basen, ponieważ pływanie doskonale angażuje niemal wszystkie partie mięśni, a przy okazji do minimum ogranicza obciążenie szkieletu. Poprawia również koordynację ruchową i stymuluje najważniejsze zmysły. Z tego względu stanowi istotny element rehabilitacji przy większości wad postawy. Oczywiście nie zaszkodzi też jazda na rowerze, znakomicie wzmacniająca zarówno mięśnie nóg, jak i kręgosłupa czy brzucha. 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

czternaście + czternaście =