Zakup nowego akumulatora – na co zwracać uwagę?

Przed nadejściem zimy warto dokonać przeglądu akumulatora samochodowego, ponieważ to właśnie ten element najczęściej zawodzi w trakcie mroźnych dni. Jeśli okaże się, że zamontowane w naszym aucie urządzenie jest nadmiernie wyeksploatowane, wówczas powinniśmy się zdecydować na jego wymianę. W zależności od modelu pojazdu mamy do wyboru liczne akumulatory trakcyjne, kwasowo-ołowiowe, żelowe czy typu AGM. Podejmując ostateczną decyzję, zwracajmy uwagę na różne parametry, w tym zwłaszcza na wymiary, sposób mocowania klem, a także napięcie i prąd rozruchowy. 

Liczy się idealne dopasowanie do pojazdu i wysoka moc rozruchu

Przy wyborze akumulatora liczą się przede wszystkim jego wymiary (szerokość, długość oraz wysokość), to od nich bowiem zależy, czy zmieści się w naszym aucie. Niezbędne informacje na temat gabarytów znajdziemy bez problemu w katalogach producentów akumulatorów, w których są podane modele tych sprzętów kompatybilne z konkretnymi modelami aut.  Po drugie spore znaczenie ma sposób mocowania klem. Na rynku są dostępne zarówno akumulatory z dużymi biegunami stożkowymi typu DIN 1 (o średnicy 17,3 oraz 15,7 mm), jak i wersje kompaktowe z małymi biegunami DIN 2 (średnica 12,7 i 11,1 mm). Te drugie są charakterystyczne dla niektórych samochodów koreańskich czy japońskich.

Trzecim istotnym parametrem jest napięcie wyrażone w woltach. W tym przypadku pożądana wartość to 12 V, ponieważ wyższe są zarezerwowane dla pojazdów hybrydowych. Nie można też zapomnieć o prądzie rozruchu, oznaczającym moc danego akumulatora (w amperach). Zasada jest prosta – im wyższa jest ta wartość, tym łatwiej będzie rozrusznikowi uruchomić napęd, co okaże się zbawienne w okresie zimowym. Obecnie jednym z najlepszych pod tym względem jest akumulator ZAP 65Ah Silver Premium, odznaczający się prądem na poziomie 620 A. 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

20 − 1 =