Czym jest alkoholowy zespół abstynencyjny?

Alkoholowy zespół abstynencyjny pojawia się w momencie, gdy osoba nadużywająca alkoholu, przestaje go spożywać lub znacząco ogranicza jego przyjmowanie. Pierwsze objawy AZA zazwyczaj pojawiają się w ciągu 24-48 godzin od momentu zaprzestania picia, zdarza się jednak, że występują nawet po kilku dniach. 

Typowe obawy

Najczęstsze to drżenie rąk, rozdrażnienie, złe samopoczucie, a także bóle głowy. Niekiedy skutkiem odstawienia alkoholu jest bezsenność, wzrost ciśnienia tętniczego, nudności lub wymioty. W przypadku zachowania abstynencji dolegliwości ustępują w ciągu kilkunastu godzin lub kilku dni. Alkoholowy zespół abstynencyjny w formie niepowikłanej nie zagraża życiu, dlatego nie wymaga specjalistycznego leczenia.

Osoba, która zauważyła u siebie AZA, powinna zdecydować się na terapię w ośrodku uzależnień, stanowiącą podstawę leczenia odwykowego, pozwalającego na wyjście z nałogu. W takim przypadku alkoholowy zespół abstynencyjny jest traktowany jako wstępny element detoksykacji alkoholowej. Na http://przedwiosnie-terapie.pl można znaleźć więcej informacji.

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dziewiętnaście + 6 =