Jak dobrać strój do sztuki walki?

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się sporty walki – nie tylko jako widowiska oglądane w telewizji, ale również jako czynnie uprawiane dyscypliny na salach treningowych czy w klubach. Sztuki walki są skierowane przede wszystkim do osób, które mają w sobie duże pokłady energii i uwielbiają adrenalinę towarzysząca rywalizacji. Do wyboru mamy wiele różnych odmian tych sportów, ale największym zainteresowaniem cieszą się boks, kickboxing oraz judo.

Niezbędne elementy garderoby w szafie zawodnika

Każdy z wymienionych we wstępie sportów wymaga zaopatrzenia się w stosowny strój, który okaże się niezbędny zarówno do ćwiczeń na treningach, jak i do samych walk. Warto podkreślić, że poszczególne elementy stroju zawodnika wpływają przede wszystkim na jego bezpieczeństwo i komfort, więc należy o nich zawsze pamiętać. Oto podstawowe części garderoby wykorzystywane w poszczególnych dyscyplinach siłowych.

Boks – podstawą wyposażenia są tutaj rękawice (ostatnio popularne są zwłaszcza rękawice bokserskie venum), które mogą być wykonane ze skóry naturalnej albo ekologicznej. Kolejnym niezbędnym elementem stroju boksera są tzw. owijki bokserskie elastyczne (zwane potocznie bandażami), zakładane pod rękawice i stosowane w celu ochrony dłoni przed kontuzją palców lub nadgarstka. Poza tym każdy zawodnik powinien nosić lekkie obuwie z cienką podeszwą, wytrzymały kask, ochraniacz podbrzusza, ochraniacz zębów i warg, a także koszulkę na ramiączka i krótkie spodenki z szerokim pasem.

Kickboxing – niezbędne elementy stroju to w tym przypadku rękawice bokserskie i półotwarte, bluzy z rękawami, t-shirty, luźne spodnie do kostek (te elementy dobiera się w zależności od rodzaju walki), ochraniacze, kask i bandaże dla ochrony dłoni.

Judo – do uprawiania tej dyscypliny potrzebny jest strój zwany judogą, składający się ze spodni zubon, pasa obi, a także góry zwanej keikog. Ponadto zawodnik musi posiadać pas w odpowiednim kolorze, odpowiadającym stopniowi zaawansowania.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 + 18 =