Jak działają mapy dla niewidomych?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Istnieje wiele różnych rodzajów map dla osób niewidomych i niedowidzących. Niektóre z nich wykorzystują wypukłe linie, inne posługują się alfabetem Braille’a, a niektóre są nawet wykonane ze specjalnego tworzywa, które można odczytać za pomocą zwykłego dotyku. Najpopularniejszym rodzajem mapy dla osób niewidomych jest mapa dotykowa.

Jak zrobione są mapy dla niewidomych?

Mapy dla niewidomych mają wypukłe linie, które pokazują cechy danego obszaru. Zamiast liczb lub liter, mapa wykorzystuje kolory do identyfikacji obszarów, takich jak miasta lub państwa. Każdy kolor reprezentuje inną cechę, taką jak drogi wodne lub granice między państwami. Mapy te są wykonane z podniesionymi liniami, więc mogą być odczuwane przez kogoś, kto nie widzi ich wyraźnie.

Dotykając mapy, można dowiedzieć się, gdzie się znajdujemy na ziemi, w jakim kierunku zmierzamy i ile jeszcze mamy do przebycia. Możesz również dowiedzieć się, co znajduje się wokół Ciebie, jeśli zgubiłeś się lub nie znasz danego obszaru, wyczuwając drogę rękami.

Mapy dla osób niewidomych występują w wielu formach:

Dotykowa

Mapa dotykowa wykorzystuje wypukłe linie, które pokazują cechy danego obszaru. Podniesione linie pomagają osobie niewidomej zrozumieć kształt miejsca i jego wzajemne dopasowanie. Mapy te są często wykonane z kombinacji wypukłych linii i kolorowych kropek, które reprezentują różne cechy, takie jak drogi lub miasta.

Brajlowska

Mapa brajlowska wykorzystuje kropki na papierze do przedstawienia informacji o danym obszarze takich jak nazwy ulic i interesujące miejsca. Osoba niewidoma może wyczuć kropki palcami, co pozwala jej czytać mapę tak, jak osoba widząca używałaby swoich oczu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Niezbędne wyposażenie auta ciężarowego
Niezbędne wyposażenie auta ciężarowego
Transport towarów drogą lądową odbywa się najczęściej za pomocą pojazdów ciężarowych. Dzięki nim możliwe jest przewożenie ciężkich towarów w dużych […]
W co wyposażyć warsztat do obróbki drewna?
W co wyposażyć warsztat do obróbki drewna?
Własny warsztat stolarski to marzenie bardzo wielu mężczyzn. W tego typu miejscu można bowiem zarówno samodzielnie wykonać proste meble do […]
Czym się kierować przy wyborze prysznica ?
Czym się kierować przy wyborze prysznica ?
Prędzej czy później każdy staje przed istotnymi wyborami związanymi z remontem swojego domu. Istnieje wówczas wiele pytań, na które odpowiedź […]