Jak wygląda procedura zwrotu prowizji z kredytu?

Wielu z nas zaciągnęło w ostatnich latach kredyt konsumencki. A część spłaciło go przed ustalonym terminem. Nie wszyscy jeszcze wiedzą, że w takim przypadku należy się nam zwrot części prowizji bankowej. Jeśli wzięliśmy pożyczkę na np. dziesięć lat, a spłaciliśmy ją po pięciu, to powinniśmy otrzymać z powrotem połowę prowizji.

Regulacje prawne dotyczące kredytów

W grudniu 2011 roku weszła w życie ustawa, mówiąca o tym, że w przypadku wcześniejszej spłaty zobowiązania, bank musi zwrócić odpowiednią część poniesionych kosztów. Aby tak się stało muszą być spełnione pewne warunki:

– kredyt musi być konsumencki, tzn. zaciągnięty przez osobę fizyczną,

– jego wysokość nie może być większa niż 255 550 złotych,

– była naliczona prowizja, a raty spłacone przed terminem,

– umowa pożyczkowa została zawarta po wejściu w życie wspomnianej ustawy, to znaczy 18 grudnia 2011 roku, lub później.

Nie wszystkie banki respektowały wprowadzone prawo, dlatego polskie sądy wystąpiły do TSUE o wydanie opinii w tej kwestii. 18 września 2019 roku zapadł wyrok, że część opłat kredytowych musi być zwracana. Od tego dnia sytuacja zmieniła się diametralnie. Jeśli chodzi o zwrot prowizji z kredytu Millennium Bank, to otrzymamy ją automatycznie, ale tylko w przypadku, gdy  przedterminowa spłata nastąpiła po 1 grudnia 2019 roku. Nie trzeba wtedy składać żadnych dodatkowych wniosków. Dokument taki musimy przedłożyć, gdy wcześniej spłaciliśmy kredyt przed wspomnianą datą (ale po 18 grudnia 2011 roku). Bank rozpatrzy prośbę w terminie do 30 dni i poinformuje nas o swojej decyzji.

Inaczej przedstawia się zwrot prowizji z kredytu WBK, ponieważ  we wrześniu 2018 roku zmienił się on w Santander Bank. Ten zaś zwraca należną część prowizji tylko dla przedterminowych spłat dokonanych po 18 września 2019 roku, a dotyczących umów podpisanych po 18 grudnia 2011 roku.  Odpowiedni wniosek znajdziemy na stronie internetowej banku, można go odesłać pocztą lub wypełnić formularz kontaktowy bezpośrednio na stronie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

16 + 2 =