Jak działa potencjometr?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pomimo prostej budowy, klasyczne potencjometry stanowią niezawodne i szeroko stosowane elementy regulacyjne, używane niemal we wszystkich obszarach elektroniki.

Upowszechnienie elektroniki cyfrowej i wyświetlaczy dotykowych sprawiło, że coraz większa liczba produkowanych obecnie urządzeń nie posiada już klasycznych elementów interfejsu sterującego – przycisków, przełączników, pokręteł regulacyjnych czy nawet joysticków – wykorzystując zamiast nich elementy „wirtualne”, wyświetlane na ekranach dotykowych. Okazuje się jednak, że klasyczne podzespoły tego typu wcale nie wyszły z użycia, co więcej – nadal są często wykorzystywane w różnych urządzeniach. W tym artykule odpowiemy na najczęściej zadawane przez początkujących pytania – jak działa potencjometr i jakich parametrów technicznych można użyć do jego opisania?

Potencjometr – zasada działania

Każdy potencjometr dostępny na rynku (z wyjątkiem tzw. potencjometrów cyfrowych, które w istocie są analogowo-cyfrowymi układami scalonymi) posiada dwa zasadnicze elementy: ścieżkę przewodzącą prąd oraz suwak. Pierwszy z nich, zwany ścieżką oporową, wykonywany jest często w postaci cienkiej ścieżki grafitu napylonej na płaskim, nieprzewodzącym podłożu, choć spotykane są także wyższej klasy potencjometry wyposażone w ścieżkę wykonaną z cermetu (połączenie metalu oraz ceramiki) lub nawet… przewodzącego tworzywa sztucznego. Niektóre wykonania – tzw. potencjometry drutowe – posiadają ścieżkę wytworzoną poprzez nawinięcie cienkiego drutu metalowego na łukowo wygiętym rdzeniu. Niezależnie od zastosowanego materiału ścieżki, zasada działania potencjometru jest zawsze taka sama – delikatny, sprężysty styk, zwany ślizgaczem bądź suwakiem, przemieszcza się po ścieżce oporowej dotykając jej w miejscu ustalonym za pomocą gałki (potencjometry obrotowe) lub popychacza (potencjometry suwakowe). Ślizgacz jest podłączony do jednego z wyprowadzeń lutowniczych potencjometru, podobnie, jak ma to miejsce w przypadku obu końców ścieżki oporowej. Zmiana położenia suwaka przybliża go do jednego z końców ścieżki, a oddala od drugiego, co sprawia, że rezystancja mierzona pomiędzy nim, a danym wyprowadzeniem skrajnym potencjometru, odpowiednio rośnie lub maleje.

Tryby pracy potencjometru – regulowany dzielnik napięcia

Potencjometry występują w praktycznych układach elektronicznych w dwóch zasadniczo różnych konfiguracjach. Pierwsza z nich, zwana regulowanym dzielnikiem napięcia, polega na podłączeniu skrajnych wyprowadzeń potencjometru bezpośrednio do źródła napięcia zasilającego. Zmiana położenia ślizgacza powoduje analogiczną zmianę napięcia na połączonym z nim wyprowadzeniu – w ten sposób można uzyskać dowolne napięcie z zakresu od zera woltów do pełnej wartości napięcia zasilania ścieżki oporowej. Ten tryb pracy wykorzystywany jest najczęściej do ustalania napięcia odniesienia, np. dla komparatora współpracującego z analogowym czujnikiem temperatury, światła, etc. Innym często spotykanym zastosowaniem regulowanego dzielnika napięcia jest… regulacja głośności wzmacniacza lub poziomu sygnału wejściowego – zasilenie ścieżki potencjometru sygnałem audio pozwala osłabić ten sygnał w dowolnym stopniu, od całkowitej ciszy, aż do pełnej amplitudy napięcia źródłowego.

Tryby pracy potencjometru – regulowany rezystor

Inną często spotykaną konfiguracją potencjometru jest tzw. regulowany rezystor. Konfiguracja ta wykorzystuje najczęściej tylko dwa wyprowadzenia potencjometru: środkowe (ślizgacz) i jeden z końców ścieżki oporowej. Trzecie wyprowadzenie pozostaje niepodłączone do układu, choć może być także zwarte bezpośrednio z wyprowadzeniem suwaka. Ten tryb pracy wykorzystywany jest wszędzie tam, gdzie konieczne jest uzyskanie rezystancji o zmiennej wartości, regulowanej ręcznie za pomocą gałki potencjometru. Przykładem zastosowania może być tutaj regulacja wzmocnienia układu opartego na wzmacniaczu operacyjnym – potencjometr jest zwykle włączany w pętli sprzężenia zwrotnego (tj. pomiędzy wejściem odwracającym, a wyjściem układu), często szeregowo z rezystorem stałym o wartości kilka, … kilkadziesiąt razy większej, niż nominalna rezystancja potencjometru. Taka konfiguracja pozwala na płynną zmianę wzmocnienia, choć sama w sobie nie jest już typowym dzielnikiem napięcia, jaki opisaliśmy w poprzedniej części tego artykułu. Układ regulowanego rezystora przydaje się także do regulacji natężenia prądu w niektórych obwodach, trzeba jednak pamiętać o ograniczeniu dopuszczalnej mocy strat, jaką może osiągnąć potencjometr podczas pracy – przykładowo, dla niewielkich potencjometrów montażowych wynosi ona zwykle około 100 mW. Do zastosowań w układach wymagających większej mocy mogą być z powodzeniem używane potencjometry drutowe, osiągające moce strat na poziomie kilku watów. Te i wiele innych rodzajów potencjometrów można znaleźć w ofercie sklepu dla robotyków Botland.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Spędzanie czasu z rodziną – gdzie warto się wybrać?
Spędzanie czasu z rodziną – gdzie warto się wybrać?
Wiele rodzin wykorzystuje wolny czas, by aktywnie spędzić go na jakiejś formie rozrywki. Niektórzy rodzice wolą wspólne zajęcia sportowe, inni […]
Czy iPhone’y są awaryjne?
Czy iPhone’y są awaryjne?
Iphone – to telefon wzbudzający okrzyki zachwytu oraz pomruki niechęci bardzo wielu osób. Ściślej rzecz biorąc, seria telefonów z logiem […]
Jakie kroki podjąć, aby stworzyć swój własny warsztat?
Jakie kroki podjąć, aby stworzyć swój własny warsztat?
Jeśli zabieramy się do stworzenia naszego własnego warsztatu, mamy już miejsce, to pierwsze co potrzebujemy to poprawnie rozplanować rozmieszczenie mebli […]