Jak kosmetyczka musi dbać o higienę w salonie?

Salon kosmetyczny to miejsce, w którym wykonywane są rozmaite zabiegi pielęgnacyjne. Ze względu na to, że klientki są tutaj narażone na kontakt z różnymi niebezpiecznymi drobnoustrojami, konieczne jest przestrzeganie ścisłych zasad higieny. Kosmetyczka powinna przede wszystkim dbać o dezynfekcję narzędzi, ale oprócz tego musi np. używać wyłącznie produktów dokładnie przebadanych i spełniających wyśrubowane normy jakości. Przykładem są hybrydowe lakiery opi gelcolor, posiadające wszelkie niezbędne atesty.

Kompleksowa dezynfekcja to podstawowy wymóg

W salonie kosmetycznym muszą być przestrzegane konkretne zalecenia dotyczące higieny, tak aby do minimum ograniczyć ryzyko zakażenia lub infekcji (np. wirusem HIV albo HCV). Konieczne jest przede wszystkim regularne dezynfekowanie powierzchni płaskich, narzędzi i wszelkich urządzeń znajdujących się w lokalu. W tym celu warto zaopatrzyć się zarówno w profesjonalny płyn do dezynfekcji, jak i w funkcjonalny autoklaw, czyli specjalistyczne urządzenie przeznaczone stricte do sterylizacji. Inne niezbędne czynności to m.in. segregowanie odpadów, dokładne pranie ręczników i korzystanie z artykułów jednorazowego użytku, takich jak rękawiczki, fartuchy, czepki, pilniki, chusteczki, płatki kosmetyczne, prześcieradła czy wałki.

Oprócz tego kosmetyczka powinna po każdym zabiegu dezynfekować swoje dłonie, a dodatkowo odkażać skórę klientów. Służą do tego specjalne preparaty antybakteryjne. Dodatkowym zalecanym działaniem jest nakładanie błyszczyka i innych kosmetyków na twarz wyłącznie za pomocą jednorazowego aplikatora. Stosowanie się do powyższych zasad to jedyna gwarancja bezpieczeństwa w salonie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pięć × 1 =