Jakie części samochodowe można wymienić samodzielnie

Spore grono właścicieli samochodów rezygnuje z usług warsztatów samochodowych, jeśli w grę wchodzi prosta naprawa lub wymiana, niewymagająca posiadania specjalistycznej wiedzy i narzędzi. Ponieważ większość części można zakupić na własną rękę, pozostaje tylko zdecydować, jakie części samochodowe można wymienić samodzielnie.

Oryginalne czy zamienniki?

Do większości modeli aut są dostępne na rynku tak zwane zamienniki (lepszej lub gorszej jakości). Najczęściej im tańsze, tym większe ryzyko, że podczas wymiany możemy mieć problem z ich dopasowaniem. Dotyczy to w zasadzie samochodów wszystkich marek, takich jak na przykład Subaru. Trzeba pamiętać o tym, że subaru części oryginalne są za to idealnie dostosowane do konstrukcji auta i najczęściej zapewniają jego żywotność na dłuższy okres.

Trzeba rzecz jasna pamiętać o tym, że części określane mianem oryginalne nie zawsze albo wręcz rzadko są oznaczone logiem producenta. Producent samochodu zazwyczaj montuje części produkowane przez jednego z dominujących na rynku producentów. Na przykład wycieraczki do danego modelu może produkować zarówno Bosch jak i Valeo. Nie liczmy więc na to, że jeśli posiadamy samochód Subaru, to na zakupionych klockach hamulcowych będzie nazwa części subaru impreza wrx. Znajdziemy tam za to numer katalogowy polecany przez serwis.

Co warto wymienić samodzielnie?

Z czystym sumieniem można osobom, które mają podstawową wiedzę o budowie samochodu, polecić wymianę takich komponentów jak: pióra wycieraczek, olej silnikowy i filtr oleju, klocki hamulcowe czy ograniczniki drzwi.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

12 − 6 =