Jakie znaki można spotkać przy krętej drodze?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Miejsca szczególnie niebezpieczne, które mogą stwarzać realne zagrożenie dla osób podróżujących samochodami oraz innymi pojazdami, muszą być odpowiednio oznakowane. Dotyczy to również ostrych zakrętów, w pobliżu których muszą zostać umieszczone odpowiednie oznaczenia. Dzięki nim kierowcy wiedzą, że zbliżają się do miejsca, w którym muszą zachować szczególną uwagę.

Oznaczenia zakrętów na drodze

Do oznaczenia krętej drogi stosuje się przede wszystkim znak A-1, którego dokładny wygląd można sprawdzić na stronie https://www.matech.com.pl/pl/znak-a-1-niebezpieczny-zakret-w-prawo-i-generacja oraz A-2. Informują one o tym, że kierowca napotka na swojej drodze ostry zakręt w lewo lub w prawo. Stosuje się je w celu oznakowania pojedynczo występującego łuku poziomego, którego kąt jest większy niż 5 stopni, a promień mniejszy niż 750 m. Ustawia się je przede wszystkim na drogach poza obszarem miejskim, a w miastach, gdy droga nie jest kwalifikowana jako ulica. Mogą one być stosowane także na ulicach, jeśli istnieją na nich niekorzystne warunki lokalne, takie jak np. bardzo zła widoczność.

Na odcinkach krętych można także spotkać oznaczenia, które mówią o serii niebezpiecznych zakrętów. Niekiedy pod nimi umieszcza się także mniejsze tabliczki z informacjami, ile dokładnie zakrętów znajduje się na drodze lub w jakiej odległości one występują. Jeśli dane ostrzeżenia obowiązują na drodze dłuższej niż 500 m, to na zakończenie tego odcinka umieszcza się ponownie znak informujący o zakrętach wraz z tabliczką „koniec”.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Zastawa obiadowa – nowoczesna czy tradycyjna?
Zastawa obiadowa – nowoczesna czy tradycyjna?
Każdy z nas marzy o tym, aby mieć w domu idealną zastawę obiadową, która nie tylko będzie pięknie się prezentowała, […]
Zalety  korzystania z internetowych platform kurierskich
Zalety korzystania z internetowych platform kurierskich
W dzisiejszych czasach wysyłki realizuje się głównie poprzez firmy kurierskie. Ich oferta w tym zakresie jest bowiem bardzo szeroka, a […]
Afazja – jak rozmawiać z chorym cierpiącym na afazję. Informacje praktyczne dla rodzin i bliskich pacjentów
Afazja – jak rozmawiać z chorym cierpiącym na afazję. Informacje praktyczne dla rodzin i bliskich pacjentów
Co to jest afazja? W następstwie uszkodzenia mózgu, na przykład po przebytym udarze lub urazie głowy, mogą pojawić się różnego […]