Logistyka magazynowa – co warto wiedzieć?

Logistyka magazynowa to złożony i krytyczny aspekt każdego systemu zarządzania magazynem.

W magazynie analizuje się przepływ towarów przez łańcuch dostaw, aby można było go zoptymalizować w celu zaspokojenia popytu klientów. Obejmuje to planowanie, prognozowanie i harmonogramowanie produktów i usług w celu dopasowania ich do dostępnej przestrzeni w magazynie lub składowisku. Logistyka magazynowa jest również odpowiedzialna za identyfikację i śledzenie poziomów zapasów, a także zapewnienie odpowiednich systemów kontroli zapasów.

Logistyka magazynowa to coś więcej niż tylko przemieszczanie towarów z jednej lokalizacji do drugiej; to upewnienie się, że wszystkie aspekty magazynowania są efektywnie zarządzane. 

Logistyka magazynowa obejmuje:

Przetwarzanie zamówień 

Obejmuje to otrzymywanie zamówień od klientów lub dostawców, składanie zamówień u dostawców, przetwarzanie faktur, lokalizowanie przedmiotów i wysyłanie ich do klientów.

Realizacja zamówień 

Polega na pakowaniu i wysyłaniu przedmiotów zgodnie z wymaganiami określonymi przez klientów lub wewnętrznymi zasadami. Na przykład niektóre firmy mogą wymagać, aby przedmioty były wysyłane w określonych formatach opakowań lub z określonym czasem dostawy. Magazyny będą musiały zapewnić spełnienie tych wymagań przed wysłaniem produktów w świat.

Zarządzanie zapasami 

System zarządzania zapasami w magazynie śledzi, gdzie w danym momencie znajduje się każdy przedmiot w jego zapasach.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 2 =