Zadania spedytora

Wszystkie przepisy prawne dotyczące zawodu spedytora zostały opisane w art. od 794. do 804. kodeksu cywilnego. Pracę tą można różnorako klasyfikować, ponieważ spedycja dotyczy nie tylko transportu drogowego, ale również morskiego, czy lotniczego. Osoby na tym stanowisku niezbędne są zarówno w transporcie krajowym, jak i międzynarodowym. 

Praca spedytora- na czym polega? 

Do głównych zadań spedytora należy tzw. „opieka” nad przesyłką, przemieszczającą się z punktu A do punktu B. W skład obowiązków wchodzi organizacja transportu i wszystkich działań z nim związanych, czyli jest to podpisywanie umów, przygotowanie dokumentów do procedury celnej i nadzór rozładunku i załadunku. Dzięki spedytorowi cały proces wysyłania przesyłek przebiega o wiele szybciej i sprawniej, gdyż koordynuje on prace całościowo, a nie jej pojedyncze etapy. Praca w tym zawodzie wymaga nie tylko wykształcenia, ale również innych umiejętności. Spedytor międzynarodowy musi znać języki obce i dobrze się nimi posługiwać, obsługując klientów zagranicznych, co więcej ważna jest odporność na stres, dynamiczność i szybka umiejętność podejmowania decyzji. 

Podstawowe obowiązki spedytora

W firmie transportowej inne zadania ma przewoźnik, a inne spedytor, choć często te stanowiska są ze sobą mylone. Poniżej przedstawiono podstawowe obowiązki osób pracujących w spedycji: 

– doradztwo i wybór środków transportu oraz tras przejazdu,

– znajomość przepisów prawa w zakresie transportu przesyłek, 

– sporządzanie wniosków na przewóz produktów lub wprowadzanie za granicę oraz składanie ich w odpowiednich urzędach, 

– przygotowanie wysyłek do transportu (pakowanie, oznaczanie, ważenie), 

– dopilnowanie odpowiedniego składowania i monitorowanie stanu przesyłek. 

Powyżej przedstawiono tylko kilka podstawowych zadań należących do spedytora w firmie transportowej. Spedytor ponosi odpowiedzialność, gdy dojdzie do błędów wynikających ze źle wystawionych dokumentów, stwierdzony zostanie brak opakowania, błędne dane na etykiecie lub załadunek będzie nieprawidłowo wykonany. 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dziewiętnaście − dziesięć =