Nitonakrętki służą do wykonywania połączeń nitowych. Jest to rodzaj nitu rurkowego, który posiada gwintowaną wewnętrznie część. Ta cecha sprawia, że świetnie nadają się do łączenia cienkościennych elementów, np. blach. Składają się z trzech części: gwintowanej, niegwintowanej cienkościennej i kołnierza.
Pierwszym podstawowym podziałem elementów jest ten ze względu na rodzaj materiału, z jakiego są wykonane. Najbardziej odporne są te wykonane ze stali nierdzewnej, a aluminiowe cechują się największą elastycznością. W sklepach dostępne są również kwasoodporne. Ich podział uzależniony jest od rozmiaru, jest on oznaczony za pomocą litery M i cyfry. Skala wynosi od M3 do M12. Co więcej, te materiały złączne dzieli się ze względu na wygląd kołnierza. Do wyboru są z cienkim, grubym i wpuszczanym kołnierzem. Można je również podzielić pod kątem wyglądu. Wyróżnia się elementy gładkie, sześciokątne i radełkowane. Śruby nitujące używane są z nitonakrętkami i muszą odpowiadać ich rodzajowi.
Akcesoria tego typu są bardzo uniwersalne. Wykorzystuje się je zarówno w budownictwie, przemyśle, jak i w drobnych pracach remontowych. Pozwalają na sprawne łącznie dwóch elementów na zasadzie nitowania. Co więcej, na rynku dostępne są różnorodne materiały złączne, przykładowo popularnym i wygodnym rozwiązaniem są nitonakrętki samohamujące https://mocujemy.pl/portfolio-items/nitonakretka-deform-nut-samohamowna/. Są one stosowane w motoryzacji, kolejnictwie, czy przemyśle energetycznym.