Opony – jakie rodzaje możemy spotkać na rynku?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Opony są ważną częścią Twojego pojazdu. To właśnie one łączą Cię z drogą i pozwalają na bezpieczne prowadzenie samochodu.

Istnieją cztery główne rodzaje opon, które możemy znaleźć na rynku:

Opony pneumatyczne

Są to klasyczne opony, które znamy z życia codziennego. Zapewniają dobry komfort i trakcję, ale mają małą nośność i nie nadają się do dużych obciążeń.

Opony pełne

Opony te nie zawierają w sobie powietrza, a ich przeznaczeniem jest praca w trudnych warunkach, takich jak place budowy czy w kopalniach. Ich nośność jest bardzo wysoka, ale oferują mniejszy komfort niż opony pneumatyczne. Opony pełne nazywane są również „litą gumą”, „litą pianką”, „spienioną gumą” lub „litym uretanem”.

Opony do przyczep

Opony do przyczep są zaprojektowane do przewożenia ciężkich ładunków na długich dystansach bez ich zużycia. Opony te są wykonane z twardszej mieszanki gumowej niż zwykłe opony samochodowe i mają niższy profil, dzięki czemu na każdej oponie można przewozić większy ciężar. Opony do przyczep mają także głębszy bieżnik niż zwykłe opony samochodowe, co zapobiega przedostawaniu się ziemi w koleiny bieżnika i szybszemu zużyciu opony.

Opony bezdętkowe

One również nie zawierają wewnątrz żadnej dętki, ale mają inną budowę niż opony pełne, ponieważ w razie potrzeby mogą być używane również z dętkami. Główną zaletą opon bezdętkowych jest to, że nigdy nie dochodzi do przebicia opony, ponieważ w ich wnętrzu nie ma dętki, z której mogłoby wyciekać powietrze do opony podczas jazdy w trudnym terenie lub przy dużych prędkościach (np. podczas zbyt szybkiej jazdy po wybojach). W takim przypadku lepiej jest użyć tradycyjnej dętki zamiast bezdętkowej, ponieważ układ zawieszenia samochodu będzie lepiej działał podczas pokonywania nierówności przy dużych prędkościach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czego nie może zabraknąć w naszej garderobie na wiosnę?
Czego nie może zabraknąć w naszej garderobie na wiosnę?
Czas rozpocząć przygotowania do sezonu wiosennego. Miłośnicy ciepła i słońca z pewnością nie mogą się doczekać, kiedy nareszcie zrzucą z […]
Rola masażu w fizjoterapii
Rola masażu w fizjoterapii
Masaż biodynamiczny ma działanie terapeutyczne i relaksacyjne. Fizjoterapia również korzysta z tego typu masażu. Zastosowano tu specjalistyczne techniki, które są […]
Kurtka – jak dobrać ją odpowiednio do siebie?
Kurtka – jak dobrać ją odpowiednio do siebie?
Zastanawiając się nad odpowiednim fasonem kurtki, warto uwzględnić na początku własny typ sylwetki. W związku z tym na samym początku […]