Oznaczenia i parametry akumulatorów

Kupując nowy akumulator do samochodu, powinniśmy wybrać dokładnie taki sam, jak mieliśmy wcześniej. Tyczy się to oczywiście parametrów, niekoniecznie konkretnej marki. By dokonać odpowiedniego wyboru, musimy sprawdzić jakie oznaczenia oraz parametry posiadała stara bateria. W dzisiejszym poradniku podpowiemy na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Typ i napięcie

Przede wszystkim należy dowiedzieć się jaki typ akumulatora posiadamy. Dawniej stosowano w pojazdach głównie baterie kwasowo-ołowiowe, których elektrolit był umieszczony w tzw. celach. Obecnie, zwłaszcza gdy auto posiada system Start & Stop, wykorzystuje się akumulatory żelowe. Ich elektrolit znajduje się w specjalnych gąbczastych separatorach, które znajdują się pomiędzy płytami dodatnimi oraz ujemnymi. Daje to większą żywotność, a także pozwala rozładowywać akumulator do niższych napięć. Typowa bateria stosowana w aucie ma obecnie 12 V, dawniej stosowane były instalacje oraz akumulatory 6 V.

Pojemność i prąd maksymalny

Poza typem i napięciem, kolejne parametry to pojemność – podana w amperogodzinach (Ah) – oraz maksymalny prąd rozruchowy podany w amperach (A). Czasem akumulator samochodowy może posiadać również parametr CCA (ang. Cold Cranking Amps), który oznacza maksymalny prąd w warunkach zimowych, gdy bateria jest mocno wychłodzona. Zanim wybierzemy się do sklepu motoryzacyjnego, koniecznie sprawdźmy na brzegach starego akumulatora wszystkie powyższe oznaczenia i parametry. W ten sposób z pewnością zakupimy produkt, który będzie idealnie współpracował z naszym pojazdem.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

16 + 7 =