Pierwsze kroki w wędkarstwie – czyli co zabrać na ryby?

Gdy chcemy rozpocząć naszą przygodę z wędkarstwem, niezależnie od tego, czy będzie to jezioro, sztuczny zbiornik wodny lub rzeka, aby w ogóle zacząć wędkować będziemy potrzebowali odpowiedniego sprzętu niezbędnego do połowu ryb.

Podstawowe wyposażenie wędkarza

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, o której zakupie musimy pomyśleć jest wędka, bez niej nie połowimy zbyt długo. Na prostą wędkę dla początkującego składają się trzy elementy: wędzisko, haczyk oraz żyłka. Są to podstawowe elementy niezbędne do rozpoczęcia połowu, jednak sklepy oferują znacznie więcej akcesoriów, więc dlaczego by nie doposażyć się w dodatkowy sprzęt, aby ułatwić sobie wędkowanie? Znajdziemy wśród nich kołowrotek wędkarski, który umożliwia nam sprawniejsze wyciągnięcie jeszcze miotającej się w wodzie ryby oraz stopery regulujące głębokość łowienia. Dobrze jest posiadać przy sobie dodatkowo scyzoryk lub nóż i stołek do siedzenia, jeżeli zamierzamy spędzić nad wodą dłuższą chwilę. Lecz to nie wszystko, ponieważ mamy dostępne również haczyki i spławiki wszelkiego rodzaju, najlepsze będą kolorowe ze względu na to, iż przyciągają uwagę ryb. Przydadzą nam się również: zróżnicowane typy przynęt i zanęt, podbieraki, siatki i wiadra do wyławiana oraz przechowywania złowionych okazów.

Ubiór wędkarski

Nasz strój powinien nam zapewniać swobodę, nie być zbyt obcisły, po to aby nie krępował ruchów. Wśród miłośników wędkarstwa powodzeniem cieszą się długie spodnie, kalosze lub wodery do wędkowania chroniące nas przed przemoczeniem odzieży. W przypadku, gdy wędkujemy na odsłoniętej przestrzeni, np. łodzi, powinniśmy zaopatrzyć się w nakrycie głowy, aby chronić ją przed słońcem, gdyż może to grozić zasłabnięciem lub udarem słonecznym. Oprócz powyższych elementów przyda się też pojemnik lub torba na spławiki, haczyki czy przynętę oraz płaszcz przeciwdeszczowy.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

11 + siedemnaście =