Rodzaje ogrzewania mieszkania – na jakie się zdecydować?

Jedną z najważniejszych decyzji stojących przed właścicielem budynku mieszkalnego jest wybór odpowiedniego rodzaju ogrzewania. Zależy od tego bowiem późniejszy komfort termiczny w pomieszczeniach, a także wysokość rachunków w sezonie jesienno-zimowym. Warto przy okazji wziąć pod uwagę przede wszystkim ogólny koszt budowy i eksploatacji systemu, aspekty ekologiczne oraz poziom ocieplenia danego obiektu. Zakładaniem różnorodnych instalacji grzewczych zajmuje się m.in. ta specjalistyczna firma z siedzibą w Szczecinie: http://www.hmi.info.pl.

Rozwiązania tradycyjne i oparte na energii odnawialnej

Od kilku lat dużą popularnością wśród właścicieli domów jednorodzinnych cieszy się ogrzewanie gazowe. Wynika to z faktu, że nie emituje do atmosfery szkodliwych substancji i jest wyjątkowo wygodne w obsłudze. Można skorzystać zarówno ze standardowego przyłącza sieciowego, jak i kupna dedykowanego zbiornika. Kluczową rolę odgrywa tutaj klasyczny bądź kondensacyjny kocioł, charakteryzujący się niezawodnością działania oraz kompaktowym rozmiarem. Ciekawą alternatywę stanowi z pewnością ogrzewanie energią elektryczną, która co prawda jest dosyć droga, ale jednocześnie nie wymaga posiadania kotłowni ani pieca, a także gwarantuje maksymalną czystość i bezpieczeństwo. W tym przypadku mamy do wyboru instalację podłogową albo układ z grzejnikami konwektorowymi. Na uwagę zasługuje ponadto tradycyjne ogrzewanie na paliwa stałe, oparte na zastosowaniu dedykowanego kotła. Godny polecenia jest w szczególności model przystosowany do spalania ekogroszku (węgla kamiennego w postaci drobnych, oczyszczonych okruchów), naturalnego drewna, ewentualnie pelletu drzewnego (granulek produkowanych z trocin). Kluczowe zalety tego rozwiązania to wysoka wydajność i stosunkowo niskie koszty eksploatacyjne. Oto pozostałe dostępne opcje:

  • pompa ciepła – pozyskuje darmową energię ze środowiska (wody, powietrza, ziemi), obniżając tym samym koszty ogrzewania nawet o 50%,
  • wentylacja z tzw. rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła,
  • panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu budynku – pozyskują prąd z promieni słońca.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć + 8 =