Masaż biodynamiczny ma działanie terapeutyczne i relaksacyjne. Fizjoterapia również korzysta z tego typu masażu. Zastosowano tu specjalistyczne techniki, które są stosowane w leczeniu i łagodzeniu wielu schorzeń fizycznych, nerwowych i psychologicznych. Należą do nich: harmonizacja, podstawowy dotyk, leczenie w nagłych wypadkach, dotyk pulsacyjny, masaż okostny, dystrybucja energii, opróżnianie, głęboki drenaż (leczenie psycho-posturalne i praca nad aurą i biochemicznym lub elektromagnetycznym polem ciała.
Masaż bańką chińską to technika, która wykorzystuje małe szklane kubki lub słoiki bambusowe jako urządzenia ssące. Umieszczane są, aby rozproszyć i rozbić stagnację i przeciążenie przez pobieranie gęstej krwi, energii lub innych negatywnych substancji i wydobywanie ich na powierzchnię. W suchych bańkach terapeuta po prostu umieszcza przyssawki na skórze pacjenta. Z kolei w bańkach na mokro, lekarz wykonuje małe nacięcie na skórze, a następnie nakłada przyssawkę, aby pobrać niewielkie ilości krwi.
Według starej chińskiej maksymy, ból wynika z zatłoczenia, stagnacji i blokady Qi, czyli energii życiowej, płynów życiowych, limfy, flegmy i krwi. Jeżeli ból jest esencją choroby, to cierpienie jest wynikiem zatkanego lub nieregularnego przepływu w ciele. Chińskie bańki są więc sposobem na zerwanie blokady, aby przywrócić naturalny przepływ energii przez organizm. Zabieg ten pomaga ponadto w leczeniu chorób płuc, zatoru płucnego, przeziębienia, kontrolowaniu astmy oskrzelowej, działaniu detoksykującym na skórę i układ krążenia i wpływa na układ trawienny.