Przydomowe oczyszczalnie ścieków to doskonały sposób, by wykorzystać ścieki i deszczówkę w celach użytkowych. Na rynku znaleźć można bogaty wachlarz różnorodnych propozycji, największym zainteresowaniem cieszą się jednak oczyszczalnie z rozsączaniem tunelowym oraz modele ekologiczne.
Oczyszczalnie tunelowe to nic innego, jak dobrze przygotowany i rozprowadzony system podziemnych korytarzy, które umożliwiają wprowadzanie ścieków do gruntu. Można więc stwierdzić, że jest to nowoczesna alternatywa dla standardowych drenaży. Zaletą przedmiotowego rozwiązania jest długa żywotność oraz stosunkowo niewielkie rozmiary – instalacja zajmuje mniejszą powierzchnię niż zwykłe drenaże. Przykłady oczyszczalni tunelowej, a także wiele praktycznych informacji w tym temacie, można znaleźć na stronie https://www.sklep-instalgrunt.pl/11-oczyszczalnie-z-rozsaczaniem-tunelowym.
Tunele, w zależności od indywidualnych potrzeb, mogą być układane lub w kilku równoległych ciągach. W przypadku rozwiązań układanych równolegle niezbędne jest zastosowanie studzienki rozdzielczej, która jednocześnie pełni funkcję kontrolną. Rozwiązanie to sprawdza się także w przypadku obfitych opadów, gromadząc wodę deszczową i sukcesywnie infiltrując ją do gruntu.
Ciekawym, zapewniającym pożądane efekty rozwiązaniem są również oczyszczalnie ekologiczne, które można znaleźć np. na stronie https://www.sklep-instalgrunt.pl/9-oczyszczalnie-ekologiczne. Główną zaletą tych urządzeń jest łatwy montaż, niewielka waga i głębokość. Na rynku dostępne są modele różnej wielkości, dzięki czemu znalezienie optymalnego rozwiązania nie stanowi żadnego problemu. Zgromadzone w zbiorniku i poddane odpowiedniej utylizacji ścieki, w postaci wody pozbawionej substancji szkodliwych, mogą być odprowadzane do gruntu, rowów, a nawet rzeki. Bez wątpienia jest to ekologiczna i ekonomiczna alternatywa dla każdego, kto poszukuje skutecznego i bezpiecznego sposobu na wykorzystanie wód opadowych i ścieków bytowych.