Statystyki pokazują, że coraz więcej osób chce zostać tłumaczem. Dlaczego tak się dzieje? Czy rzeczywiście tłumacz to dobry zawód? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie.
Wybierając swoją drogę zawodową trzeba zwrócić uwagę na wiele aspektów. Na pewno bardzo istotne jest to, aby wybrany zawód był przyszłościowy. Czy o profesji tłumacza tak można powiedzieć? Jak najbardziej tak. Trzeba bowiem podkreślić, że raczej nie należy spodziewać się, aby tłumacze za kilka czy kilkanaście lat narzekali na brak zleceń. Już teraz jak na dłoni można zauważyć, że języki obce są coraz częściej używane. W naszym kraju powstaje coraz więcej firm zagranicznych oraz oddziałów, które wymagają pracowników z umiejętnościami lingwistycznymi.
Trzeba podkreślić, że bardzo popularny jest także zawód tłumacza przysięgłego. Osoby wykonujące te zadania są odpowiedzialne za prawidłowe tłumaczenie na przykład aktów prawnych. Ciąży na nich duża odpowiedzialność, ale to oczywiście przekłada się na zarabiane pieniądze. Istotne jest też to, że w naszym kraju organizowanych jest coraz więcej konferencji, szkoleń itp. gdzie potrzebni są tłumacze. Wydaje się zatem, że śmiało można o tej profesji powiedzieć, że jest przyszłościowa. Ludzie, którzy zdobędą umiejętności w tym fachu na pewno zatem nie będą narzekać na brak zleceń.
Bez wątpienia jest to także dobry zawód pod kątem zarabianych pieniędzy. Szczególnie, jeśli ktoś nabędzie umiejętności z mniej popularnych języków, takich jak chiński, arabski czy japoński. Wtedy można zarabiać gotówkę, o której większość Polaków może tylko pomarzyć. Oczywiście, wykonywana na co dzień praca powinna być lubiana. Jeśli zatem jesteście osobami, które kochają uczyć się języków i poznawać nowe zagadnienia z tej kwestii, to tłumacz jest zawodem wręcz dla Was stworzonym.
Artykuł współtworzony z tłumaczką Anną Kokocińską, która na co dzień wykonuje tłumaczenie z hiszpańskiego na polski.