Jak działają monitory brajlowskie – w czym mogą pomóc osobom niewidomym?

Druga dekada XXI wieku przyniosła znaczący postęp technologiczny, który pozwolił osobom niewidomym na znacznie bardziej aktywne uczestniczenie w życiu społecznym niż miało to miejsce dotychczas. Doskonałym przykładem technologii, która znacząco poprawiła komfort życia takich osób, są monitory oraz notatniki brajlowskie, które pozwalają na sprawne użytkowanie komputerów. Sprawiły one, że niewidomi mogą w dużo prostszy sposób uczyć się do szkoły oraz na studia, a także zdecydowanie łatwiej pracować w różnego rodzaju biurach.

Jak to działa?

Monitory, który dawniej określano częściej jako linijki brajlowskie, to przenośne urządzenia, które można podłączyć do dowolnego komputera. Podczas, kiedy na ekranie komputera wyświetla się zwyczajny tekst, monitor zamienia go w dotykowe znaki, które z łatwością odczytamy palcami. Są one ułożone w poziomie, skąd wzięło swój początek pierwotne określenie.

Linijki brajlowskie działają dzięki modułom piezoelektrycznym, które w czasie rzeczywistym zamieniają tekst z komputera na znaki dotykowe. Dane można równie dobrze przesyłać za pośrednictwem kabla USB lub pendrive’a, jak i poprzez transmisję Bluetooth. Możliwa jest także regulacja tempa przesuwania znaków.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery + jedenaście =