Zbilansowana dieta – co zawiera?

Jeśli szukasz zdrowej diety, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest dowiedzieć się, co powinieneś jeść. Zrównoważona dieta to taka, która zawiera wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje Twój organizm. Zawiera węglowodany (główne źródło energii), białko (do wzrostu i naprawy), tłuszcze (do izolacji i energii) oraz wodę (do smarowania).

Zrównoważona dieta zawiera również witaminy i minerały, które są niezbędne do normalnego funkcjonowania organizmu. Jeśli chcesz dowiedzieć się szczegółów, to koniecznie skorzystaj z porad dietetycznych udzielanych przez specjalistów. Ważne jest, aby stosować zbilansowaną dietę, która zawiera pokarmy z każdej z grup żywności:

Białko 

Pomaga budować i naprawiać tkanki i mięśnie, a także enzymy, hormony i przeciwciała. Znajduje się w mięsie, rybach, jajach, produktach mlecznych i orzechach.

Węglowodany 

Dostarczają energii dla Twoich mięśni i mózgu. Znajdują się w pokarmach skrobiowych, takich jak ziemniaki, makaron i pieczywo, a także w owocach, warzywach i produktach mlecznych.

Tłuszcze 

Dostarczają energii mięśniom i są ważne dla przyswajania rozpuszczalnych w tłuszczach witamin A, D, E i K. Tłuszcze mogą być nasycone lub nienasycone (jedno- lub wielonienasycone). Tłuszcze nasycone podnoszą poziom cholesterolu we krwi, więc powinny być ograniczone do 10% dziennego spożycia energii (około 30g tłuszczu nasyconego dziennie). Tłuszcze nienasycone obniżają poziom cholesterolu we krwi, więc są zalecane dla zdrowego serca.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × jeden =