Co wpływa na przyczepność opon?

Część kierowców nie ma świadomości, że jednym z podstawowych elementów mających wpływ na komfort jazdy samochodem osobowym i bezpieczeństwo na drodze są opony. To od nich bowiem w dużej mierze zależy właściwe hamowanie, przyspieszenie, a także zdolność do pokonywania zakrętów. Niestety w naszym kraju panują często niekorzystne warunki pogodowe (szczególnie w zimie), co znacznie zmniejsza przyczepność opon do nawierzchni. Jeśli chodzi o dobrego producenta Kleber jest marką oferującą produkty najwyższej klasy, które są odporne na wiele szkodliwych czynników.

Kilka istotnych czynników

Na przyczepność opon do nawierzchni ma duży wpływ zwłaszcza jakość samych produktów, a przede wszystkim ich konstrukcja i rodzaj użytych materiałów, takich jak wszelkie wypełniacze czy dodatki antypoślizgowe. Duże znaczenie ma także mieszanka gumy, która chyba w największym stopniu odpowiada za właściwości opony. Z tego powodu modele zimowe są przeważnie wykonywane z mieszanki kauczuku oraz krzemionki, z dodatkiem olejów roślinnych (zwiększają trakcję i elastyczność ogumienia). Na przyczepność ma też wpływ architektura bieżnika, którego zadaniem jest prawidłowe odprowadzanie wody i właściwe układanie się na nierównościach.

Niezwykle istotne parametry to również rodzaj nawierzchni (najlepsza jest betonowa), a ponadto jej wilgotność (niekorzystne jest szczególnie pokrycie jezdni smarem lub olejem), temperatura oraz występowanie różnych ciał obcych. Nie można też nie wspomnieć o warunkach pogodowych. Otóż przyczepność znacznie spada podczas deszczu i zimową porą, gdy mamy do czynienia z ujemnymi temperaturami i dużą wilgocią. Czynniki te sprawiają bowiem, że na jezdni pojawia się niebezpieczna gołoledź, czyli cienka warstwa lodu. W takiej sytuacji konieczne jest stosowanie specjalnych konstrukcji – zwłaszcza firma Kormoran opony zimowe wytwarza najwyższej klasy, więc warto się w nie zaopatrzyć.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

siedemnaście + 20 =