Gdzie wykorzystuje się beton?

Beton to materiał, który znany był już w starożytności. Jest to mieszanina cementu pełniącego funkcję spoiwa, kruszywa będącego wypełniaczem oraz wody umożliwiającej połączenie wszystkich składników i uzyskania plastycznej masy, którą do czasu zastygnięcia można w dowolny sposób kształtować. W ostatnich latach coraz częściej do betonu dodaje się również chemiczne dodatki, które nadają mu określonych właściwości. To one sprawiają, że beton w ostatnim czasie znów zyskuje na popularności i znajduje nowe zastosowania.

Jeszcze kilkanaście lat temu podczas budowy domów konieczne było zalewanie fundamentów betonem. Obecnie do tego celu coraz częściej wykorzystuje się bloczki z betonu fundamentowe. Wykonane w wysokiej jakości sprasowanego betonu o klasie C16/20 prefabrykaty są łatwe w montażu i tanie. Elementy betonowe przydają się także podczas tworzenia kanałów wentylacyjnych oraz ścian fundamentowych. Zastosowanie pustaków kominowych oraz szalunkowych znacznie ułatwia i przyspiesza proces budowy, a przy tym nie rujnuje budżetu.

Beton z dużym powodzeniem jest stosowany także w budownictwie drogowym. Poza tradycyjnymi krawężnikami, z materiału tego wykonuje się obecnie również nowoczesne płyty chodnikowe lub ażurowe, a także korytka ściekowe. Beton z powodzeniem jest stosowany do produkcji elementów kanalizacyjnych, takich jak rury, kręgi i pokrywy. Dużym powodzeniem nadal cieszą się szamba betonowe, które zapewniają szczelność i trwałość na kilkanaście lat.

W ostatnim czasie coraz większą popularność zyskują elementy dekoracyjne wykonane z betonu. Na uwagę zasługują przede wszystkim ogrodzenia betonowe dwustronne, które dostępne są w różnych kolorach i wzorach. Ogrodzenia wyglądają niezwykle nowocześnie i efektownie. W niczym nie przypominają szarych i masywnych konstrukcji znanych z okresu PRL-u. Szukając dekoracji warto zwrócić uwagę również na betonowe grille lub donice, które znakomicie sprawdzają się w ogrodach, znakomicie komponując się ogrodową roślinnością.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

19 − 11 =