Jak czyścić obrazy na płótnie ?

Każdy przedmiot z wiekiem zużywa się. Właściwa pielęgnacja pozwala na zwiększenie żywotności. Zabiegi czyszczące, mają istotny wpływ chociażby na obrazy. Często o tym zapominamy. W efekcie ozdoby tego typu tracą swój urok.

Rodzaj problemu

Obrazy o dużej wartości, powinny podlegać szczególnej ochronie. Z tego względu, nie decydujmy się na samodzielne czyszczenie ich. Jeżeli jednak dzieło w naszym pokoju po prostu lubimy, możemy sprawnie przywrócić je do odpowiedniego stanu na własną rękę.

Przy czyszczeniu kluczowe jest użycie odpowiednich preparatów, a także delikatność. Dlatego osoby nie obdarzone tą cechą, powinny poważnie zastanowić się nad celowością zabiegu.

,,Pomoc” konserwatora

Stare obrazy na płótnach przede wszystkim należy przetrzeć miękką ściereczką (można do tego celu użyć również specjalnej miotełki). Pamiętajmy, aby nie robić tego przy pomocy papierowego ręcznika. Poruszajmy się również niezwykle ostrożnie po miejscach, w których struktura farby pozostawia wiele do życzenia – dla bezpieczeństwa.

Do czyszczenia obrazów nie używa się detergentów. Możemy za to wykorzystać specjalny płyn do czyszczenia zakupiony w sklepie dla plastyków. Wśród naturalnych metod, wymienić można chociażby olej lniany, ciepłą wodę albo wywar z ziemniaków (tu ważne jest przygotowanie odpowiedniej konsystencji).

Czyszczenie właściwe

Przed właściwym czyszczeniem, zdejmijmy ramę. Zwróćmy uwagę na to, że środek czyszczący w dużej mierze zależy od rodzaju użytej farby. Samo czyszczenie, zaczynamy od miejsc na co dzień zasłoniętych ramą. Następnie poruszamy się ,,w głąb” dzieła, o ile pierwsze zabiegi nie zostawiają na ściereczce odprysków. Wtedy wybrana przez nas metoda, jest zwyczajnie niewłaściwa. Dalsza konserwacja narażałaby obraz na zniszczenie.

Artykuł napisany we współpracy z Agaton Studio – sklepem internetowym, w którym znajdziesz szeroki wybór obrazów oraz fototapety na zamówienie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

jedenaście − 10 =