W dzisiejszym poradniku zastanowimy się nad hodowlą gołębi. Sprawdzimy, czy jest to zadanie wymagające i czy każdy z nas może się go podjąć. Nie da się ukryć, że w ostatnich latach hobbystyczny chów tych ptaków znów stał się popularny i widać coraz więcej gołębników na prywatnych posesjach. Sprawdźmy więc, jakie rady możemy dać nowym, początkującym hodowcom, którzy pragną założyć własny niewielki gołębnik.
Zasadniczo, jeśli chcemy zacząć hodować gołębie, musimy założyć własny gołębnik. Nie musi być on duży ani skomplikowany. Wystarczy nam kilka budek lęgowych, a także miejsc, gdzie gołębie będą mogły wygodnie się odżywiać i pić. W tym celu stosuje się różne akcesoria dla gołębi, takie jak chociażby specjalne siodełka, na których ptaki mogą wygodnie odpoczywać.
Same budki mogą być albo otwarte albo zamykane, zależnie od tego, czy chcemy naszym ptakom pozostawić swobodę wylatywania o dowolnej porze dnia, czy też wolimy mieć nad nimi pełną kontrolę. Nie można też zapomnieć o obrączkowaniu ptaków, jeżeli chcemy wiedzieć, gdzie w danym momencie się one znajdują. Gołębie mogą bowiem ulec wypadkowi i zostać przez kogoś znalezione, dzięki obrączkowaniu osoba ta będzie wiedziała skąd dany ptak pochodzi i będzie mogła nam go oddać.
Ważne jest także to, czym nasze gołębie będziemy karmić. Ważne by stosować tutaj specjalne rodzaje karm, które wspierają wszystkie układy organizmów ptaków. Dobre opinie zbiera między innymi karma Versele Laga, jak można przekonać się czytając opinie w sieci. Jednak powinniśmy przede wszystkim sprawdzić sami, co nasze ptaki będą lubiły jeść najbardziej.